Hlavní obsah
Vlk obecný Foto: Právo

Ochránci varují před likvidací vlků na Broumovsku, po níž volají někteří farmáři

Kampaň, kterou někteří farmáři na Broumovsku rozjeli proti vlkům vyskytujícím se v regionu, ohrožuje podle ochranářů celou vlčí smečku. Dokladují to inzerátem, který se v zimě objevil a v němž je poptávána ochrana před vlky „jakýmkoliv způsobem”. V jiných oblastech přitom soužití s divokými šelmami podobné problémy nezpůsobuje.

Vlk obecný Foto: Právo
Ochránci varují před likvidací vlků na Broumovsku, po níž volají někteří farmáři

„V posledních měsících jsme svědky aktivit několika osob, které chtějí prosadit vystřílení vlků na Broumovsku. Mezi tyto aktivity patří nejen žaloba na stát, ale i dezinformační kampaň ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích,” řekl Jiří Beneš z Hnutí Duha. To podle něj nemá v jiných částech republiky, kde se vlci také vyskytují, obdoby.

Na Broumovsku žije nejméně pět vlků. V oblasti se usadili po více než 200 letech před třemi lety a dosud zadávili desítky ovcí a koz. Někteří chovatelé si stěžují, že náhrady státu za usmrcená domácí zvířata jsou nedostatečné.

Snímky mladých vlčat z Broumovska, jak je pořídily instalované fotopasti.

Foto: Hnutí Duha

Chovatel Jaroslav Leplt si podal v regionálních novinách inzerát přibližně v tomto znění: „Hledám někoho, kdo mi ochrání zvířata před vlky jakýmkoliv způsobem, pomoc CHKO nepotřebuji”. Nyní Leplt řekl, že CHKO nechrání chovatele, ale vlky. „Takže jsem si to zařídil a tu ochranu už mám. Nechci se k tomu vyjadřovat, už jsem byl kvůli tomu u výslechu na kriminálce,” řekl chovatel. Chovatelé hlásí škody Správě CHKO Broumovsko.

Několik farmářů z Broumovska se také u soudu domáhá toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost „přímé ochrany před škodami způsobenými vlkem obecným”. Na Broumovsku chtějí, aby s ohledem na husté osídlení byl jejich výskyt „omezen absolutně”. Podle farmářů tam vlci ohrožují zdraví a majetek obyvatel. V březnu soud jejich žalobu zamítl, rozsudek ještě není pravomocný. [celá zpráva]

Ochranáři upozorňují, že za všemi útoky na hospodářská zvířata nemusí stát vlci. Fotopasti v místech, kde se vlci pohybují, potvrdily i přítomnost velkých toulavých psů.

Tvrzení vs realita

Ochranáři za příklad „dezinformační kampaně” uvádějí i nedávný případ vlčího útoku na čtyři telata u Adršpachu.

Tele, které na Broumovsku roztrhali vlci.

Foto: Lukáš Krecbach

„Na základě poznatků z novinových a televizních reportáží vzniklých k tomuto případu se vše jeví jasně: Vlci bez problémů překonávají oplocení, které ochranáři doporučují jako účinnou ochranu. Realita je ovšem tomuto tvrzení na míle vzdálená. Telata se v době útoku nenacházela za oplocením s elektřinou, nýbrž v ohradě tvořené pouze dvěma vodivými dráty,” řekl Beneš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků