Hlavní obsah
Státní zástupkyně Dagmar Máchová Foto: ČT24.cz

Obviněná žalobkyně Máchová u Ústavního soudu nepochodila

Ústavní soud odmítl stížnost, kterou podala státní zástupkyně Dagmar Máchová v návaznosti na předchozí neúspěšnou námitku vůči údajné podjatosti pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Ta dozoruje případ, v němž Máchová figuruje.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová Foto: ČT24.cz
Obviněná žalobkyně Máchová u Ústavního soudu nepochodila

Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou. Usnesení je dostupné v justiční databázi, upozornila na ně Česká televize.

Máchová tvrdila, že má vůči ní Bradáčová nepřátelský vztah. Vrchní státní zástupkyně se ovšem za podjatou nepovažovala. Máchová pak neuspěla ani u Nejvyššího státního zastupitelství. V ústavní stížnosti následně uvedla, že ji Bradáčová v minulosti opakovaně veřejně kritizovala a měla výhrady vůči jejím procesním postupům.

Podle ústavních soudců Máchová nedoložila, že vůči ní Bradáčová skutečně chová nepřátelský vztah.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Foto: Milan Malíček, Právo

„Nelze považovat za projev nepřátelství či osobních antipatií, jestliže se vedoucí státní zástupce vyššího článku soustavy státních zastupitelství vyjádří kriticky na adresu postupu státního zástupce činného při nižším článku této soustavy, nepřekračuje-li takového kritické vyjádření meze odborného posouzení a neposouvá-li se do oblasti osobních invektiv,” stojí v usnesení soudce zpravodaje Jaroslava Fenyka.

Ústavní soud rozhodl o stížnosti 4. října, teprve v pátek však usnesení zveřejnil. Policie 5. října Máchovou zadržela a obvinila, podle médií v souvislosti s kauzou Beretta, v níž jde o vynášení informací z trestních řízení. Obviněno je také několik dalších lidí. Máchová už v květnu v souvislosti s prošetřováním kauzy přišla o všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek.

V říjnu ji ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků