Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Foto: Ondřej Deml, ČTK

O výplatu dlužné mzdy mohou lidé opět žádat úřady práce, schválil Senát

Lidé, kterým zaměstnavatel v platební neschopnosti dluží mzdu, mohou žádat úřad práce o vyplacení výdělku. Ve středu to schválil Senát. Novelu nyní dostane do rukou prezident.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Foto: Ondřej Deml, ČTK
O výplatu dlužné mzdy mohou lidé opět žádat úřady práce, schválil Senát

Návrh má podle ministry práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) napravit zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru v justici, podle něhož se nepřihlíží k insolvenčním návrhům na firmy, které byly podány do konce srpna. Pracovníci tak nyní nemohou o vyplacení dlužné mzdy žádat.

Řešení problému s nevyplácením mezd žádaly odbory. Podle nich se ke svým penězům nemohou dostat ani zaměstnanci podniků, které do úpadku mířily už dřív.

Zaměstnanec má podle platných pravidel právo za určitých podmínek na uspokojení splatných mzdových nároků, které mu firma v platební neschopnosti neuhradila. Rozhodující je termín, kdy věřitelé podali insolvenční návrh či kdy se vyhlásilo moratorium před zahájením insolvenčního řízení.

Jakmile se úřad práce o platební neschopnosti zaměstnavatele dozví, vyvěsí informace na své úřední desce. Poté mohou lidé o peníze požádat do pěti měsíců a 15 dnů. Získat mohou dlužnou mzdu za tři měsíce. Za měsíc částka nesmí překročit 1,5násobek celostátní průměrné mzdy z předchozího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků