Hlavní obsah
V platnost by měl návrh vejít zřejmě už od 1. ledna 2009 Foto: Zdeňka Fialová, Novinky

O počtu trestných bodů budou řidiče informovat pošty

Řidiči budou zřejmě už od 1. ledna 2009 moci získat v Czech pointech, umístěných na pobočkách České pošty (ČP), informace o aktuálním počtu trestných bodů, které dostali v rámci bodového systému postihu neukázněných motoristů.

V platnost by měl návrh vejít zřejmě už od 1. ledna 2009 Foto: Zdeňka Fialová, Novinky
O počtu trestných bodů budou řidiče informovat pošty

Na návrh ministra vnitra Ivana Langra to včera podpořila vláda. Musí to ale ještě schválit parlament a podepsat prezident.

„Je naší ambicí, aby Czech pointy zřizované na poštách mohly kromě výpisů z katastru nemovitostí, trestního, živnostenského a obchodního rejstříku poskytovat i výpisy z centrálního registru řidičů. Je totiž neúnosné, aby se řidiči o počtu bodů dozvídali většinou až ve chvíli, kdy jim je odnímán řidičský průkaz. Bodový systém tak neplní svou preventivní úlohu,“ řekl už dříve Právu Langer.

Bodový systém byl v České republice zaveden 1. července 2006. V centrálním registru je nyní evidováno téměř 600 tisíc řidičů, kteří mají na kontě nějaký ten bod. Jedenácti tisícům motoristů byl již po dosažení dvanácti bodů na rok automaticky odňat řidičský průkaz.

Pošta je prý připravena

Česká pošta je na poskytování výpisů z centrálního registru řidičů technicky připravena. Podle jejího generálního ředitele Karla Kratiny by výpisy mohlo v příštím roce poskytovat více než 1000 z 3400 poboček ČP.

O to, aby se řidiči mohli o stavu svého konta dozvědět za určitý poplatek na poštách, Langer usiluje už delší dobu. Ministerstvo dopravy (MD) se k tomu dosud stavělo skepticky. Obávalo se, že by mohlo dojít k narušení ochrany osobních údajů.

„Když ale teď tento způsob informování řidičů podpořila vláda, bránit tomu nebudeme,“ ujistil včera Právo mluvčí MD Karel Hanzelka.

V budoucnu asi i přes esemesky

Ministerstvo dopravy přišlo navíc s nápadem, že stav bodového konta v centrálním registru by si řidiči mohli zjišťovat i prostřednictvím textových zpráv SMS.

„Zatím je to jenom úvaha, k níž nás vede snaha umožnit řidičům, aby kvůli ověření počtu bodů nemuseli chodit na úřady. Od ledna příštího roku to určitě nebude,“ vysvětlil Hanzelka.

Podle nynější právní úpravy si řidiči musí na příslušném městském či obecním úřadě sami zjišťovat, jak to s jejich bodovým kontem vypadá. Informace po telefonu jsou zcela vyloučeny. Řidič tedy musí na úřad zajít osobně, vyplnit žádost o výpis z bodového hodnocení, zaplatit patnáctikorunový poplatek a na přepážce se prokázat občanským průkazem.

Pokud však projde i záměr ministerstva dopravy, všechno se podstatně zjednoduší. Řidič zašle příslušnému úřadu esemeskou číslo svého řidičského průkazu a zpět mu obratem přijde SMS s požadovanou informací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků