Hlavní obsah
Nový americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro během rozhovoru s ČTK (31. října 2014) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Nový velvyslanec USA: Pomůžeme vám s bojem proti korupci

Nový americký velvyslanec Andrew Schapiro považuje pomoc Čechům s bojem proti korupci za jednu ze svých priorit během působení v České republice. Ambasáda pod jeho vedením plánuje zintenzivnit spolupráci s českými nevládními organizacemi na tomto poli, bude propagovat transparentnost a chystá i zvláštní grantový program, který má podpořit občanskou společnost v zemi při potírání tohoto nešvaru.

Nový americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro během rozhovoru s ČTK (31. října 2014) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Nový velvyslanec USA: Pomůžeme vám s bojem proti korupci

Podle Schapira korupce netrápí jen Česko. "Je to problém pro země na celém světě," uvedl americký velvyslanec. "Týká se to i mé země. Já pocházím ze státu, jehož dva guvernéři skončili ve vězení kvůli korupci," poznamenal.

"Ale z tohoto důvodu máme zkušenost s bojem proti korupci a vím, že je to velká priorita i pro Čechy. Lidé tady si myslí, že je tu prostor pro zlepšení, a my chceme pomoci, pokud to bude možné," uvedl diplomat, který byl do srpnového příchodu do Prahy v USA elitním právníkem.

Prezident Miloš Zeman převzal 30. září v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira (vlevo).

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Zapojením do boje proti korupci v Česku chce napomoci i prohlubování obchodních kontaktů mezi Spojenými státy a Českou republikou. "Jde mi také o to, abych mohl říct americkým firmám, které tu chtějí investovat, že je tu férový systém a že se tu nemusí bát investovat své peníze," vysvětlil Schapiro.

"Jsem přesvědčen, že by tu měly investovat, ale my bychom měli udělat vše, co je v našich silách, abychom je ubezpečili a napomohli ke zlepšení stavu," dodal.

Podrobnosti k chystanému grantovému programu plánuje zveřejnit na počátku příštího roku.

Prioritou je rozvíjení vztahů

Za svoji hlavní prioritu v úřadu označil rozvíjení "historicky skvělých" česko-amerických vztahů, aby dokázaly obstát i před velkými výzvami dneška. Mezi ty zařadil ruskou agresi na Ukrajině a hrozby Islámského státu, terorismu a eboly. Současně chce napomoci ekonomickému růstu obou zemí.

Při předání pověřovacích listin prezidentovi Miloši Zemanovi na konci září zmínil rovněž připravenost Spojených států pomoci Česku v oblasti jaderné energetiky. Na tomto poli se výrazně angažoval Schapirův předchůdce Norman Eisen kvůli tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, kterého se účastnila i americko-japonská společnost Westinghouse. Česko ale soutěž zrušilo.

Ve čtvrtek ve svém vystoupení na setkání Asociace pro mezinárodní otázky Schapiro nicméně uvedl, že předpokládá vypsání nového tendru. "Pokud k tomu dojde, tak ať už bude jakýkoli, doufám, že bude spravedlivý a průhledný, a pevně věřím, že naše společnosti budou schopné dát velmi dobrou nabídku," naznačil připravenost Američanů se znovu ucházet o případnou novou energetickou zakázku v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků