Hlavní obsah

Nové pasy budou od dubna vydávány jen s otisky ukazováků

Od dubna už budou muset všichni zájemci o nové pasy poskytnout úřadům i otisky svých ukazováků. Výjimkou budou jen tzv. bleskové pasy, platné půl roku. Nové pasy, které se jinak neodlišují od starých, budou na speciálním čipu kromě digitální fotografie obsahovat navíc také otisky prstů.

Nové pasy budou od dubna vydávány jen s otisky ukazováků

„Změna bude jen v tom, že při vyřizování žádosti o jeho vydání budou úředníci na speciálním elektronickém zařízení snímat otisky prstů,“ řekla Právu mluvčí resortu vnitra Hana Malá. Snímat se bude vždy ukazovák pravé i levé ruky.

Jde o reakci na předpisy Evropské unie, která si od toho slibuje především spolehlivější identifikaci cestujících a zamezení zneužití dokladů.

Cena se nemění

Otisky poputují stejně jako fotografie, které pasy obsahují už nyní, do centrální evidence cestovních dokladů, kterou spravuje ministerstvo vnitra.

„Nejpozději do šedesáti dnů od vydání pasu ale musí být tyto údaje zničeny,“ řekla mluvčí. Až do zničení záznamů budou podle ní citlivá data pouze na chráněných počítačích.

„Nikdo nepovolaný se k nim nedostane,“ ubezpečila Malá. Lhůty na vydání i poplatky podle ní u nového typu pasů zůstanou stejné jako dosud, tedy 30 dní a 600 Kč za vydání, u dětí 100 Kč.

„S tímto pasem bude možné cestovat po celém světě bez omezení,“ podotkla Malá. Pasy mají desetiletou platnost, u dětí pak pouze pětiletou. Nový pas bude oficiálně označován jako doklad se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat se dvěma biometrickými údaji.

Otisky prstů zřejmě budou poskytovat děti od šesti let. Návrh vlády ale ještě nebyl definitivně schválen.

Podle Malé jsou úřady na jeho vydávání plně připraveny. „Potřebné čtečky na otisky prstů už mají na všech úřadech k dispozici, stejně tak je i vyškolen personál,“ ubezpečila mluvčí vnitra.

V posledním březnovém týdnu bude přitom podle Malé z důvodu přechodu na nový systém možné žádat právě pouze o tyto bleskové pasy.

„Všechny typy pasů, které jsou nyní mezi lidmi, jsou přitom platné po celou dobu, která je v nich uvedená,“ dodala mluvčí.

Původně se měly otisky prstů objevovat v pasech už od loňského dubna, termín ale vláda o rok posunula. Podle ministrů byly důvodem problémy na straně EU, která si prý teprve vyjasňovala, jaké biometrické prvky a data mají doklady obsahovat.

Do budoucna se počítá s tím, že by biometrické prvky obsahovaly také pobytové karty cizinců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků