Hlavní obsah

Nová verze rovné daně ODS u soc. dem. narazila

Předseda ODS a designovaný premiér Mirek Topolánek přišel s novou verzí rovné daně, kterou nazval podle nového slovenského soc. dem. premiéra Róberta Fica. U soc. dem. však s ní narazil.

Nová verze rovné daně ODS u soc. dem. narazila

"My sociálním demokratům nabízíme model, který bych nazval slovenská rovná daň modifikovaná Ficem. V podstatě je to to, co bylo už součástí trojkoaličního projektu: snížení korporátní daně, progrese daně pro fyzické osoby zabezpečená odečitatelnou položkou a fakticky dvě sazby DPH," řekl v rozhovoru pro Právo (na str. 18 a 19).

Topolánek si nemyslí, že by ze strany ODS šlo o zradu konceptu rovné daně. Zároveň říká, že by si soc. dem. zachovala tvář.

Podle ČSSD se ovšem slovenská situace od české velmi liší. "Nepřichází to v úvahu. Fico napravuje chyby, my je nepřipustíme," reagoval pro Právo místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček včera novinářům řekl, že soc. dem. nepřipustí zrušení zákona o neziskových nemocnicích, změny v Zákoníku práce ani zavedení rovné daně.

Zda se ODS a ČSSD dokážou dohodnout na podmínkách, za jakých by menšinová vláda ODS mohla fungovat, se podle Vlčka ukáže nejspíš v úterý či ve středu. To už bude zpět u jednacího stolu předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek. Ten se včera účastnil jednání grémia ČSSD.

KSČM: ústupek ČSSD by nám přihrál voliče

Paroubek má být zatím také jediným, kdo v hlavě nosí jména odborníků do Topolánkovy vlády, s nimiž by ČSSD neměla mít problém.

Programové bariéry ve vztahu k nové vládě v pátek také vytyčil výkonný výbor KSČM, který ve stanovisku napsal: "Nemůžeme v žádném případě souhlasit s rovnou daní, s odbouráváním sociálního státu v oblasti důchodů, zdravotnictví, bytové politiky či školství, s příliš jednostranně proamerickou zahraniční politikou a raketovými základnami USA."

Komunisté také odmítají zavedení prvků většinového systému, který by podle nich "zafixoval účelové mocenské vztahy dvou velkých stran a vládu státně stranických byrokratických elit nad občany do budoucna".

Pokud si ODS s ČSSD plácnou, komunisté budou chtít získat široké spektrum znejistělých levicových voličů. "Ani polopolitická vláda ODS s dočasným mandátem by nemohla zakrýt odpovědnost ČSSD před voliči, když bude ústupek příliš velký," uvedl výbor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků