Hlavní obsah
Dana Kuchtová odrazovala od vzniku nové zelené strany Foto: Miroslav Rada, ČTK

Nová Demokratická strana zelených se hodlá zapojit do evropských voleb

Ministerstvo vnitra zaregistrovalo novou politickou stranu pod názvem demokratická strana zelených (DSZ). Zmocněnec přípravného výboru Jan Vondrouš ve čtvrtek v tiskové zprávě oznámil, že ustavující sjezd bude svolán s největší pravděpodobností během dvou týdnů. DSZ soustřeďuje především členy Strany zelených, kteří jsou nespokojení se současným vedením SZ.

Dana Kuchtová odrazovala od vzniku nové zelené strany Foto: Miroslav Rada, ČTK
Nová Demokratická strana zelených se hodlá zapojit do evropských voleb

„Předpokládám, že DSZ bude usilovat o účast ve volbách do Evropského parlamentu, nicméně toto rozhodnutí závisí na výsledcích sjezdu a není v kompetenci přípravného výboru“, uvedl Vondrouš.

Ten byl donedávna předsedou zelených v Loužnici na Liberecku, ze Strany zelených ale kvůli nesouhlasu s jejím vedením vystoupil a založil nové uskupení, které by mělo být velmi podobného zaměření.

Pro DSZ není prostor, tvrdí Kuchtová

O založení nové zelené strany se začalo mluvit v souvislosti s vyloučením rebelů Martina Čáslavky, Věry Jakubkové, Olgy Zubové a Dany Kuchtové ze SZ. DSZ nemá z frakcí Demokratická výzva, která odnedávna seskupuje uvnitř SZ členy blízké Kuchtové, nic společného. Naopak Kuchtová vyzývala zelené, aby původní stranu neopouštěli a příliš nadějí do nové strany nevkládala.

„Já si myslím, že prostor, aby tady vznikaly politické strany, je vyčerpaný. Strana zelených tady je a další strana se tady těžko prosadí,“ řekla v pondělí Právu Kuchtová.

I Čáslavka považuje novou stranu za marný boj. „Je to způsob, jak se vypořádat se situací ve Straně zelených. My jsme si vybrali jinou cestu a tou je rekonstrukce současné Strany zelených,“ uvedl Čáslavka v ČT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků