Hlavní obsah
Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo

NKÚ: Ministerstvo rozdalo na sport neprůhledně 800 miliónů

Ministerstvo školství vážně pochybilo při rozdělování dotací na sport. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v letech 2011 až 2013 neprůhledně rozdalo podporu ve výši 800 miliónů korun. Na základě neúplných žádostí pak vyplatilo další stamilióny.

Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo
NKÚ: Ministerstvo rozdalo na sport neprůhledně 800 miliónů

Ministerstvo v kontrolovaném období selhávalo jako hlavní garant oblasti podpory sportu, uvedl NKÚ v tiskové zprávě.

Ministerstvo rozdělilo během tří let na podporu sportu zhruba tři miliardy korun. Podle kontrolorů z toho více než 1,2 miliardy poskytlo, aniž by bylo schopné doložit, kdy si o ně příjemci zažádali. Miliarda údajně putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Z žádosti například nebylo možné vyčíst, jestli vlastní nebo si pronajímají sportoviště. „Takový přístup ministerstva vytvářel mezi žadateli nerovné podmínky, stejně jako netransparentní prostředí při rozhodování o dotacích,” uvedlo NKÚ.

Žádali 215 miliónů, dostali 547

Od roku 2012 na sport nepřispívala z výnosů sázkových her společnost Sazka. Sněmovna proto koncem roku 2011 při schvalování státního rozpočtu rozhodla, že ministerstvo školství dostane na podporu sportu o 800 miliónů korun víc, než se plánovalo.

Toto rozhodnutí padlo už po termínu, do kterého ministerstvo přijímalo žádosti o dotace na rok 2012. Ministerstvo už další kolo přijímání žádostí neotevřelo a 800 miliónů korun rozdělilo podle vlastního uvážení.

Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem si zažádali o 215 miliónů korun a nakonec získali téměř 547 miliónů korun. „NKÚ takové rozhodování o dotacích považuje za netransparentní,” uvedl úřad.

Peníze na platy

Podle NKÚ využilo 11 příjemců peníze na jiné účely, než pro jaké je získali.

„Ministerstvo školství například schválilo dotaci 4,5 miliónu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo,” uvedla Málková. U většiny dodavatelů navíc kontroloři odhalili personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení.

Autoklub České republiky pak prý použil necelých 400 tisíc korun na provoz a údržbu autokempu místo na podporu sportu. NKÚ zjistil u kontrolovaných subjektů porušení rozpočtové kázně v celkové výši 15 miliónů korun, které oznámil příslušným finančním úřadům.

Dotace směřovaly i do sportovních svazů a sdružení, které je dále přerozdělovaly nestátním neziskovým organizacím. Část těchto přerozdělených peněz, které byly určeny na sportovní projekty, si ale podle kontrolorů svazy a sdružení nechávaly na svůj provoz. Například Česká unie sportu z dvaačtyřicetimiliónové dotace použila 26 miliónů korun na mzdy, u Sdružení sportovních svazů České republiky šlo na mzdy 13 ze 45 miliónů.

Ministerstvo mělo prostřednictvím tří sledovaných neinvestičních programů podporovat sportovní činnost dětí, mládeže či zdravotně postižených, provozování sportovních zařízení, organizovaní sportovních akcí nebo projekty nestátních neziskových sportovních organizací.

Podle NKÚ ale v programech nestanovilo žádné měřitelné cíle. „Fakticky tak jen přerozdělovalo státní prostředky, aniž by mohlo vyhodnotit, jaký výsledný efekt dotace přinášejí. Resort školství navíc neměl přehled o celkové výši peněžní podpory na sport, kterou kromě něj zajišťují například i další ministerstva,” dodal NKÚ.

Ministerstvo program zrušilo

„Naprosto netransparentně se přerozdělovaly finanční prostředky. Program jsme v roce 2014 pro netransparentnost zrušili,“ řekl Českému rozhlasu ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Vinu za netransparentní rozdělování dotací ve zmíněných případech podle něj nese bývalý náměstek pro oblast sportu Jan Kocourek (za ODS). Podle Chládka by nový systém přerozdělování dotací měl být přehlednější a transparentnější.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků