Hlavní obsah
Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Svatopluk Sýkora Foto: archiv Právo, Právo

Netušíme, co měl Knetig krádežemi za bílého dne na mysli, říká mluvčí Lesů ČR

Podnik Lesy ČR (LČR) se dva týdny po vypuknutí aféry Pavla Drobila ohradil proti slovům Martina Knetiga, někdejšího poradce ministra životního prostředí, z nichž vyplývá, že v uvedené firmě zažil "krádeže za bílého dne". Vedení Lesů ČR je prý "těmito nepravdivými výroky do nejvyšší míry znepokojeno". "Netušíme, co měl pan Knetig svým údajným vyjádřením na mysli," uvedl dnes ve stanovisku Lesů ČR mluvčí Zbyněk Boublík.

Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Svatopluk Sýkora Foto: archiv Právo, Právo
Netušíme, co měl Knetig krádežemi za bílého dne na mysli, říká mluvčí Lesů ČR

Knetigův výrok zazněl na jedné z nahrávek, které pořizoval bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek a které podle Michálka dokládají snahu o manipulaci s výběrovými řízeními na SFŽP. Knetig již dříve uvedl, že Michálkovi říkal nesmysly. Kvůli případu už rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který však veškerá nařčení z manipulací odmítl. Ještě před svým odchodem ale ministr Michálka odvolal z čela SFŽP.

Michálek říká, že Knetig ho nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. Kauza vyústila v parlamentní hlasování o nedůvěře vládě, kabinet nakonec tlaku opozice odolal, soudržnost koalice je ale oslabena.

"V rámci politiky je tý špíny strašný množství, ale strašný. A to, co jsem zažil v Lesích (Lesy ČR) vedle Pavla (Drobila), kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne. Člověk, když udělá aspoň něco, tak významně pomůže," řekl Knetig na jedné z nahrávek.

 

Pro své tvrzení neuvedl žádnou skutkovou podstatu ani konkrétní okolnosti, které by jej dokládaly.

Mluvčí Lesů ČR Boublík uvedl, že podnik považuje Knetigovo vyjádření za nepravdivé, podle něj se nezakládá na konkrétních podezřeních. "Pro své tvrzení neuvedl žádnou skutkovou podstatu ani konkrétní okolnosti, které by jej dokládaly," napsal mluvčí v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Drobil již dříve v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) řekl, že je třeba se zeptat Knetiga, proč to říká. "Já nemůžu odpovídat za každého, kdo chodí po trhu a něco vykládá. Já jsem tam žádnou krádež za bílého dne nezažil," uvedl. Drobil ve společnosti LČR působil do července letošního roku jako předseda dozorčí rady.

Mluvčí LČR uvedl, že Knetig měl s tímto státním podnikem od března 2008 uzavřenou smlouvu o poskytování poradenských služeb pro potřeby předsedy dozorčí rady, kterou uzavřel předchozí generální ředitel podniku. Smlouva byla ukončena krátce po nástupu současného generálního ředitele Svatopluka Sýkory do funkce. Podle Boublíka Knetig neměl ve firmě žádné rozhodovací ani výkonné pravomoci a na chod firmy "neměl a ani nemohl mít žádný vliv".

ČSSD chce poslat na Lesy ČR auditory

Knetig minulý týden rozeslal médiím prohlášení, podle kterého si při rozhovorech s Michálkem záměrně vymýšlel a říkal nesmysly. Drobil o jeho chování údajně nevěděl.

Kvůli nahrávkám žádá opozice hloubkový audit také v podniku Lesy ČR. Také předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD má za to, že by se Knetigovy výroky o korupci v Lesích ČR měly vyšetřit.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 miliónu hektarů lesního majetku, což představuje polovinu lesů v republice. LČR pečují o téměř 20 tisíc kilometrů vodních toků, to je přibližně čtvrtina délky vodních toků v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků