Hlavní obsah
 

Nesmíme opakovat chyby minulosti, řekl Sobotka na Terezínské tryzně

Nezapomínat na chyby minulosti je důležité podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSDD) k tomu, aby se neopakovaly válečné hrůzy a utrpení lidí z období druhé světové války. Připomněl to ve svém projevu v neděli na tradiční pietní akci Terezínská tryzna na Národním hřbitově u Malé pevnosti v Terezíně.

 
Nesmíme opakovat chyby minulosti, řekl Sobotka na Terezínské tryzně

„Dnes žijeme ve sjednocené Evropě, která by měla garantovat, že se takové válečné hrůzy opakovat nebudou,“ uvedl Sobotka. Podle něj bychom si měli připomínat příčiny, které k válečným hrůzám vedly.

„Jednou z chyb by bylo zavírat oči nad projevy rasismu a rozeštvávání lidí, které vidíme kolem sebe,“ Vždycky se najdou politici, kteří se snaží získat moc a vliv tím, že staví jednotlivé skupiny lidí proti sobě, snaží se je rozdělovat podle barvy pleti nebo původu. To vidíme tady v České republice i v ostatních zemích. Je třeba aktivně dodržovat hodnoty demokracie, humanismu a lidských práv,“ dodal Sobotka.

Letošní Tryzna v Terezíně se uskutečnila za vytrvalého deště.

Foto: Aleš Pelikán, Právo

Terezínská tryzna je pravidelné každoroční setkání třetí květnovou neděli k uctění památky lidí, kteří trpěli v represivních zařízeních v době nacistické okupace. V terezínském ghettu, policejní věznici pražského gestapa v Malé pevnosti a v koncentračním táboře v Litoměřicích.

Pietnímu aktu přihlížely ve vytrvalém dešti stovky lidí. Po kladení věnců a kytic zazněla hymna, křesťanská modlitba z úst probošta svatoštěpánské kapituly v Litoměřicích Jiřího Hladíka, židovskou modlitbu přednesl vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon.

Do terezínského ghetta bylo v období druhé světové války zavlečeno na 155tisíc Židů z celé Evropy, zhruba 118 jich válku nepřežilo. Samotnou věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo 32 tisíc mužů a žen, přímo v Terezíně jich zahynulo 2600. Z transportů do koncentračních táborů, které vyjely z Terezína, se zachránilo jen 3600 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků