Hlavní obsah

Němci zatím odmítají odpad z Libčevsi

Mluvčí ministerstva životního prostředí německé spolkové země Sasko-Anhaltsko v úterý prohlásila, že Německo neodstraní odpad z nelegální skládky v Libčevsi, dokud nebude jisté, že pochází ze SRN. Zástupci ministerstva zkoumali skládku přímo na místě a trvají na tom, že původ odpadu zatím nebyl jasně prokázán.

Němci zatím odmítají odpad z Libčevsi

České ministerstvo životního prostředí přitom vyzvalo německé úřady, aby do 24 hodin sdělily, kdy odpad odvezou.

"Chceme do 24 hodin harmonogram odvozu," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Němci mají podle přání ministerstva odstranit odpad do konce dubna. Pokud by ministerstvo nedostalo od sasko-anhaltského úřadu ani spolkového ministerstva odpověď, hodlá začít organizovat odvoz odpadu samo. Už v pondělí ministr Libor Ambrozek (KDU-ČSL) uvedl, že v tom případě účet za odvoz odpadu pošle do Německa.

Skládka v Libčevsi o víkendu už potřetí vzplála. Někdo ji úmyslně podpálil. Hořelo tak více než 3500 tun odpadů. V ovzduší se vytvářely jedovaté látky.

Němci nechají rozhodnutí na své odpadové agentuře

"Jen když je jednoznačně prokázáno, odkud odpad pochází, lze spolkovou zemi vyzvat, aby odpadl odvezla. Proto úřady ze Saska-Anhaltska navštívily Libčeves," řekla v úterý mluvčí sasko-anhaltského ministerstva Annette Schützová. "Přitom nebylo možné jednoznačně zjistit, odkud odpad pochází," dodala. Zemské ministerstvo proto už před týdnem předalo případ zvláštní spolkové odpadové agentuře do Stuttgartu.

"Pro nás je tím prozatím ten případ skončen, protože nevíme, odkud odpad pochází, a teď uvidíme, co s tím udělá tato agentura," dodala Schützová.

Mluvčí dále uvedla, že české ministerstvo se na své ultimátum dočká od německé strany odpovědi. "Odpověď nyní odesíláme, a poukazujeme i na to, že koncem příštího týdne se osobně oba ministři setkají," podotkla mluvčí. Sasko-anhaltské ministerstvo navrhuje, aby Ambrozek s Petrou Wernickeovou projednali podrobněji celou problematiku při tomto osobním setkání.

Ambrozek čelí kritice premiéra Paroubka

I premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v pondělí naznačil, že vláda Libčevsi pošle peníze na to, aby se obec s problémem vypořádala. Prostředky by pak stát vymáhal na německé vládě. Předseda vlády zároveň kritizoval lidovce Ambrozka za údajnou liknavost při řešení problému s odpady. [celá zpráva]

"Řeší to trochu dlouho. Já bych věc na jeho místě řešil jiným způsobem, řekl jsem mu, že podpořím rozpočtové řešení, mohl je předložit. Bylo by lepší dát peníze Libčevsi a pak je vymáhat po německé straně. On chce urychleně jednat s německou vládou," prohlásil v pondělí o Ambrozkovi Paroubek.

Ambrozek hrozí Němcům žalobou k Evropskému soudu

Ambrozek pohrozil, že pokud Německo nedodrží stanovenou lhůtu, předá případ k Soudnímu dvoru Evropských společenství. Bude také požadovat, aby českou rovinu vzniku nelegální skládky důsledně vyšetřila policie.

Ministerstvo chtělo původně likvidaci skládky uložit firmě BAU 24, jež odpad do Libčevsi navezla. Inspekce ovšem nemohla příkaz vykonat, protože firma BAU 24 zbankrotovala.

Druhou možností podle zákona bylo, aby odvoz zajistilo město Louny. Tamní radnice toto řešení podle mluvčí ministerstva životního prostředí Šůlové odmítla. Lounská starostka Vlasta Staňková však tvrdila, že problémy jsou na straně ministerstev financí a životního prostředí, neboť centrální orgány se nedohodly na účinné koordinaci pomoci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků