Hlavní obsah

Některé ženy postihnou změny v nemocenské

Ženy po padesátce patří k těm, kteří na trhu práce nejhůře hledají uplatnění. Teď se tato skupina začíná obávat vládního návrhu zákona o změně systému hrazení nemocenské, podle které by měli zaměstnavatelé proplácet svým zaměstnancům prvních čtrnáct dní nemocenské. To pak bude ještě těžší sehnat práci, děsí se.

Některé ženy postihnou změny v nemocenské

"Ženy s dětmi v předškolním věku, ženy staršího věku a ženy po mateřské dovolené, to jsou tři z pěti nejčastěji znevýhodněných skupin na trhu práce," potvrzují ve studii Průzkum veřejného mínění o postavení žen na trhu práce Alena Křížková a Hana Hašková ze Sociologického ústavu AV ČR.

Návrh zákona o novém způsobu placení nemocenské by mohl skutečně zhoršit šance starších žen na trhu práce, potvrzují podnikatelé.

Systém placení nemocenské, jaký představuje vládní návrh, je běžný v Evropě a problémy nikde nevyvolává, oponují vládní experti. Navíc podnikatelům výrazně klesnou odvody.

O matky s dětmi je malý zájem

Jenže lépe na tom na pracovním trhu nejsou ani matky s dětmi či matky těsně po mateřské dovolené. A to i přesto, že návrh, aby prvních čtrnáct dní pracovní neschopnosti hradil zaměstnavatel, se netýká případů, kdy matka zůstane doma s dětmi, tedy ošetřování dítěte nebo mateřské. Ty hradí od prvního dne nemocenské nadále stát, říkají vládní experti, mateřská se navíc v některých případech zvýší. Otázkou "máte děti?" přesto pro řadu žen, když se ucházejí o zaměstnání, pohovor definitivně končí.

Na služku má desetina rodin

Pořiďte si paní k dětem, radí ekonomičtí experti, a problém je vyřešen. Tato služba je ale finančně dostupná asi jen pro desetinu domácností. Řada žen má kromě hledání zaměstnání potíže i s tím, jak sladit práci doma a práci v zaměstnání. Velmi často propadají pocitu, že obojí - domácnost i práce na plný úvazek - se nedá zvládnout. Kromě práce samotné totiž na většině žen leží ještě druhý úvazek doma.

Starost o děti - kdo je vyzvedne v časných odpoledních hodinách ze školky či ze školy, kdo je bude hlídat v případě nemoci, kdo se s nimi bude učit -a také většina prací v domácnosti. A tak by řada žen přivítala možnost alternativní práce -zkrácených úvazků, volné pracovní doby či práce doma. Většinou ale mají opět smůlu. Poptávka totiž s převahou převyšuje nabídku.

"Pouze necelá pětina žen a třetina mužů, kteří mají děti, nemají problémy s harmonizací pracovní a rodinné zátěže. Obdobím, které muži i ženy identifikují jako nejvíce ,problémové', je doba do 6 let věku dětí," uvádí se dále ve studii Sociologického ústavu AV ČR. Většina žen (60 procent) obojí zvládá, ale 15 procent má pocit, že šidí rodinu, a stejný podíl má pocit, že zvládá obojí jen napůl.

Dalších 15 procent žen ale má potíže doma i v práci a mají pocit, že už se to nedá zvládnout. Kromě toho, že jsou děti velmi často nemocné, se ženy potýkají až příliš často s neochotou pomoci od dalších členů rodiny (nedostupnost pomoci od prarodičů, častá nepřítomnost partnera v domácnosti, neochota partnera podílet se na péči o domácnost a o děti). České rodiny jsou dvoupříjmové

Část konzervativních politiků proto ženám radí - zůstaňte doma u dětí. Ať rodinu živí muž. Politici neuspějí ani s tvrzením, že není třeba k životu mít poslední nabídky spotřebního zboží a že žít se dá dobře v jednopokojovém bytě, kde se žena může plně realizovat v domácnosti s dětmi.

Hezky to zní, jenže když je současně přítomna i chudoba, mění se pohled na věc, protože současná společnost hodnotí lidi podle majetku, namítají sociologové. A i ten jednopokojový byt stojí přes milión korun. To se nedá z jednoho platu, pokud by se nejednalo o rodinu ředitele velké banky, prostě utáhnout. Česká rodina je proto tradičně dvoupříjmová.

Hlavním důvodem, proč ženy pracují a proč se snaží po mateřské dovolené vrátit co nejrychleji do práce, jsou peníze. Pro osmdesát procent žen znamená práce možnost finančního zajištění a vylepšení rodinného rozpočtu. Teprve pak následuje potřeba uplatnit se, využít získané vzdělání, možnost kontaktů s lidmi. Foto popis| Řada žen má kromě potíží při hledání zaměstnání i problémy s tím, že jí muž při domácích pracech nepomáhá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků