Hlavní obsah

Nekonečná oprava: Odříznutý Prosek se dočká otevření Prosecké ulice až příští rok

Uzavírka spojená s opravou kanalizačních stok v Prosecké ulici v devátém pražském obvodu, která výrazně komplikuje dopravu v okolí, se protáhne až do 15. dubna příštího roku. Situaci ztěžovalo také souběžné uzavření nedaleké ulice Na Stráži, která může sloužit coby alternativní trasa. Dělníci zde momentálně finišují s pokládkou nové vozovky, rekonstrukce má skončit 29. září.

Nekonečná oprava: Odříznutý Prosek se dočká otevření Prosecké ulice až příští rok

Zatímco oprava stok v Prosecké ulici byla do určité míry vynucena okolnostmi, oprava ulice Na Stráži byla dlouhodobě plánovaná. „Ukončena by měla být 29. září - v tento den by měl být obnoven plynulý provoz na komunikaci,” uvedla mluvčí technické správy komunikací Barbora Lišková.

V Prosecké však bude provoz plně obnoven až v polovině dubna příštího roku, sdělil za Pražskou vodohospodářskou společnost Petr Eliáš.

Původně bylo plánováno, že doba opravy nepřekročí 12 měsíců. Oprava přitom byla zahájena loni v listopadu.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Uzavření Prosecké přitom komplikuje dopravu řidičům, kteří se z centra potřebují dostat na Prosek, Střížkov a do dalších oblastí na severovýchodě Prahy. Musí využít delší a frekventovanější trasy po magistrále, nebo uzavřenou oblast objíždět přes Vysočany a po „estakádě”. Situaci nepomohlo ani souběžné uzavření rekonstruované ulice Na Stráži.

Nekvalitně postavené stoky

Rekonstrukce Prosecké je pro PVS a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) podle jejich vyjádření jednou z nejnáročnějších staveb za poslední roky. Kompletní obnovu dvou hlavních sběračů, které patří k páteřní síti kanalizačních stok, si vyžádal jejich havarijní stav. Ten loni v červnu ještě  zhoršily povodně.

Stoky mají jeden z největších sklonů v pražské kanalizační síti, kvůli čemuž v nich dochází k velkému oděru kvůli rychle proudící vodě. Na problémy však bylo zaděláno již při stavbě v sedmdesátých letech minulého století. Tehdy došlo k vážnému nedodržení technologických postupů.

„Odborníci, kteří prováděli pod zemí průzkum, se shodují, že tehdy muselo docházet k masivnímu omezování předepsaného materiálu, který teď ve stokách chybí,“ konstatovala při zahájení oprav PVS. Při povodních došlo k přetlakování stok a poškození již oslabených konstrukcí, které se na několika místech provalily. Materiály použité při opravě mají podle PVS životnost přesahující 100 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků