Hlavní obsah
Nový úsek dálnice D48 mezi Rybím a Rychalticemi. Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Někdejší silnice smrti je bezpečnější

Hned dvě důležité silnice mohou od úterka využívat řidiči na Novojičínsku. Jde o 11,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D48 mezi Rybím a Rychalticemi na Frýdecko-Místecku a na něj napojený tříkilometrový obchvat Skotnice na silnici I/58.

Nový úsek dálnice D48 mezi Rybím a Rychalticemi. Foto: Vladimír Pryček, ČTK
Někdejší silnice smrti je bezpečnější

Modernizace úseku na D48 stála 2,069 miliardy, stavba nové cesty mezi Příborem a Skotnicí 439 milionů korun.

„Jde o naprosto zásadní stavbu směrem na Polsko, dalším důležitým krokem bude obchvat Frýdku-Místku,“ řekl na adresu úseku D48 ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) s tím, že hlavním cílem rekonstrukce byla větší bezpečnost.

Kdysi čtyřproudá komunikace I/48 byla totiž v minulosti jedním z nejnebezpečnějších silničních úseků v kraji, říkalo se jí silnice smrti. Rekonstrukce zahrnovala rozšíření komunikace, vybudování středového dělicího pruhu i stavbu nových mostů. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla budou dvě stavby obchvatu nedalekého Frýdku-Místku dokončeny v roce 2022.

Obchvat Skotnice odvede tranzitní dopravu z obce. Jeho součástí je i 150 metrů dlouhý hloubený tunel pod příborskou částí Prchalov. Zatímco Skotnice čekala na obchvat jako na smilování, neboť věří, že přinese snížení hluku i emisí, nedaleký Libhošť z modernizace úseku na sousední D48 nejásá.

„Máme obavy, že kvůli placené dálnici se zvýší hustota provozu přes obec,“ řekl starosta Libhoště Jiří Petrovský (Společně a otevřeně pro Libhošť).
Podle ministra Havlíčka je ale vždy něco za něco. „Řešit to tím, že se nebude zpoplatňovat, není cesta. Díky zpoplatňování lze modernizovat,“ upozornil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků