Hlavní obsah
Tomáš Vrána Foto: Stream.cz

Největší exekutorský úřad v zemi hlídá státní dozorce, chrání peníze dlužníků

Exekutorský úřad v Přerově, největší u nás, co se týče zabavování věcí dlužníků, obsadil od čtvrtka dozorce z ministerstva spravedlnosti. „Oddělení exekučního dohledu se připojilo ke kontrole exekutorského úřadu v Přerově,“ potvrdila Právu mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Tomáš Vrána Foto: Stream.cz
Největší exekutorský úřad v zemi hlídá státní dozorce, chrání peníze dlužníků

Ministerský exekuční dozorce je již na místě od čtvrtečních časných odpoledních hodin a do doby, než se situace vyjasní, má chránit peníze, které dlužníci zaplatili, aby nedošlo k jejich zpronevěře.

K opatření došlo poté, co nové vedení exekutorského úřadu obvinilo odcházejícího a odvolaného exekutora Tomáše Vránu ze zpronevěry. Mimořádnou okamžitou kontrolu nařídila Exekutorská komora.

„Kontrolní komise na tento pátek 18. března předvolává Tomáše Vránu a Lukáše Jíchu (nový soudní exekutor v Přerově) k podání vysvětlení k současné situaci v přerovském úřadě. Na základě výsledků šetření Exekutorská komora rozhodne o dalších krocích, jako je podání kárné žaloby či trestního oznámení,“ stojí v prohlášení komory.

V úřadě již asistovala v úterý policie, neboť s lidmi, které Vrána pověřil, aby odnesli nějaký majetek, se dostali zaměstnanci nového vedení do konfliktu.

Policie nyní musí zahájit úkony trestního řízení, protože vedení úřadu podalo na Vránu a jeho právníky trestní oznámení pro podezření ze zpronevěry, neboť měl na slovenský účet poslat 3,4 miliónu korun z depozitu, kam se ukládají peníze dlužníků.

„Vůbec nechápeme, co se stalo. Nové vedení se s Vránou vypořádalo, předání mělo proběhnout hladce, a teď mu najednou stojí za to hádat se o nějaké vybavení a odčerpat tři milióny, když úřad tolik let vydělával?“ nechápe jeden z členů hlavního managementu úřadu.

Potíž je v tom, že exekutorské úřady nejsou jen úřady, ale zároveň především soukromé firmy, na něž stát delegoval část své exekuční, výkonné moci. Vyjádření Vrány se Právu získat nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků