Hlavní obsah
Největší česká vlajka při oslavě Dne státnosti v Turnově. Foto: Libea

Největší česká vlajka váží 25 kilogramů, balit ji museli v tělocvičně

Na šířku má osmnáct metrů, na výšku dvanáct, takže dokáže zakrýt až čtyřpatrový dům. To je základní charakteristika největší české státní vlajky. Rekordní státní symbol vyrobila v letošním roce firma Libea z Liberce - Vratislavic nad Nisou. Vlajka teď koluje po různých místech v Česku, v neděli 28. října bude ve městě rekordů v Pelhřimově a od pondělí se rozvlní na Evropském domě v Liberci.

Největší česká vlajka při oslavě Dne státnosti v Turnově. Foto: Libea
Největší česká vlajka váží 25 kilogramů, balit ji museli v tělocvičně

„Dosud největší česká státní vlajka měla na délku 16 metrů, naše nová je ještě o dva metry delší,“ říká Jan Vereščák, majitel liberecké společnosti Libea. „Vlajku jsme sešili ze čtyř pásů bílé a čtyř pásů červené látky. Klín byl analogicky sešit z osmi pruhů modré látky,“ doplnil Vereščák.

Balení v tělocvičně

Podle něj na vlajce, která váží 25 kilogramů, pracoval grafik, mistr textilní výroby, švadlena a úpravář textilií. „Stříhání látky se provádělo ve třech lidech a sešití ve dvou. Finální kontrolu jsme pak z prostorových důvodů museli udělat na střeše firmy a kvůli balení jsme vypůjčili tělocvičnu,“ popisuje okolnosti výroby majitel liberecké továrny na vlajky.

Největší česká vlajka během ostravského finále nejvyšší domácí soutěže v americkém fotbalu.

Foto: Česká asociace amerického fotbalu

Vlajka byla už letos v lednu oficiálně zapsána do České knihy rekordů jako největší vlajka ČR. Od jara je v perném zápřahu. Postupně se stěhuje po různých místech v Česku. V neděli, v jubilejní den republiky bude na festivalu rekordů v Pelhřimově, o den později zamíří do svého rodiště. V Liberci ji umístí na budovu Evropského domu.

„Původně jsme zamýšleli ji vyvěsit na výškové budově krajského úřadu, ale tam by byl problém s uchycením, takže nakonec jsme se domluvili na Evropském domě,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Rozbalování největší vlajky v v Liberci - Vratislavicích v areálu továrny, kde ji vyrobili

Foto: Libea

V liberecké továrně vyrobili před 20 lety také vlajku, se kterou po vyhraném finále slavila přímo na ledové ploše hokejová reprezentace v olympijském Naganu. „Kapitán Vladimír Růžička s ní zahalil jásající tým a fotografie tohoto momentu pak obletěla celý svět,“ připomněl Jan Vereščák. „Po turnaji se měla naganská vlajka i s podpisy hráčů vrátit k nám, ale k tomu už nedošlo. Její stopy končí na palubě letadla.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků