Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou Jakub a Eliška

Nejoblíbenějšími dětskými jmény, která rodiče letos v lednu dávali potomkům, jsou Jakub a Eliška. Ve čtvrtek to oznámil český statistický úřad (ČSÚ). Z dívčích jmen následují Tereza, Anna, Adéla a Sofie. Z chlapeckých jsou to Jan, Filip, Tomáš a Ondřej.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou Jakub a Eliška

V první desítce jsou Natálie, Karolína, Viktorie, Ema a Marie, respektive Matyáš, Lukáš, Adam, Matěj a Dominik.

Ze zhruba 9000 tisíc dětí, které se v lednu narodily, dali rodiče chlapcům 619 a dívkám 517 různých jmen. Jakuba v čele žebříčku  v posledních letech vystřídal pouze Jan. U děvčat bývají nejoblíbenější jména různorodější.

Ve výčtu tradičně nechybjí ani neobvyklá jména. Letos statistici zaznamenali některá staročeská, jako jsou Barnabáš, Hanuš, Dalimil, Mikeš, Aleška, Klotylda, Adléta, i cizokrajná, jakými jsou v našich končinách Lionel, Attila, Salome, Amálie Perla nebo Nina Anuška.

Nejčastěji děděná jména

Foto: David Ryneš, Novinky

Statistici poukázali i na jména, která jsou nejčastěji děděná. U chlapců dědí jména po otci 16,2 procenta dětí, u dívek je to pouze 4,1 procenta.

Otcové v lednu narozených dětí se nejčastěji jmenovali Jan, Petr a Martin, matkami byli ponejvíce Lucie, Jany a Kateřiny.

Ačkoli se nejoblíbenější jména v čase střídají, od roku 1999 se mezi dvacítkou dívčích jmen 10 z nich objevilo vždy. V případě chlapců se jich v TOP 20  vždy opakovalo 14.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků