Hlavní obsah
 

Necítím se jako favorit, řekl Zeman při oznámení kandidatury

Prezident Miloš Zeman v pátek na tiskové konferenci veřejně potvrdil, že se bude příští rok opět ucházet o post hlavy státu. Zeman své rozhodnutí již ve čtvrtek sdělil svým příznivcům, pro něž na Pražském hradě uspořádal setkání.

 
Necítím se jako favorit, řekl Zeman při oznámení kandidatury

„Dobře víte, jak jsem se rozhodl,” uvedl Zeman s připomínkou čtvrteční akce.

Rozhodnutí bylo podle něj obtížné a shrnul i argumenty pro a proti. Proti kandidatuře prý stál jeho věk, neboť podle průměrné délky dožití mu zbývají dva roky života. Druhým takovýmto faktorem byla únava a touha po odpočinku.

Zeman prý podstoupil zdravotní vyšetření, která ukázala neuropatii nervů dolních končetin a cukrovku. Zmínil i hodnoty glykemie v krvi či svůj tlak. Zdravotní stav se prý nemění a jde tedy podle Zemana o neutrální faktor.

Práce mě baví

Pro kandidaturu prý hovoří „podpora veřejnosti”. „Práci, kterou dělám, dělám rád,” dodal Zeman s tím, že může hájit zájmy ČR.

„Když jsem porovnal tyto faktory, rozhodl jsem se tak, jak jsem včera oznámil,” dodal s tím, že se „rozhodně nepovažuje za favorita prezidentské volby”, neboť řada voličů si přeje změnu. Ta však podle něj může být k lepšímu i horšímu.

Prezident Miloš Zeman

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Rozhodl jsem se nevést žádnou osobní prezidentskou kampaň,” dodal Zeman s tím, že hodlá pouze vykonávat své prezidentské povinnosti.

Nebudu útočit na protikandidáty, slíbil Zeman

„Nebudu útočit na žádného z protikandidátů, a pokud on bude útočit na mě, nebudu na tyto útoky reagovat,“ uvedl Zeman a dodal, že se nebude účastnit rozhlasových ani televizních debat. Z tohoto důvodu nechtěl hodnotit ani své soupeře.

„Mým programem bude kontinuita výkonu funkce, jako byla dosud,“ dodal prezident. Rozhodnutí chce nechat na voličích. O podporu stran žádat nehodlá, ale nebude se jí bránit. Chce nicméně sesbírat potřebných 50 000 podpisů pro svou kandidaturu.

Někteří protikandidáti vyčkávají

Již dříve svou kandidaturu oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Další možní uchazeči o prezidentský post vyčkávali právě na Zemanovo rozhodnutí.

Občanský happening k oznámení kandidatury Miloše Zemana

Video: Novinky

Hovoří se například o odcházejícím šéfovi akademie věd Jiřím Drahošovi, někdejším velvyslanci v Rusku a USA Petru Kolářovi, europoslanci Jiřím Pospíšilovi či ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO).

V historicky první přímé volbě  hlavy státu porazil Zeman v roce 2013 Karla Schwarzenberga se ziskem téměř 55 procent hlasů.

Anketa
Je podle vás správné, že se Miloš Zeman před prezidentskou volbou nechce účastnit televizních debat kandidátů?
Ano
72.2 %
Ne
27.8 %
Celkem hlasovalo 1750 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků