Hlavní obsah
Český premiér Petr Nečas (uprostřed) navštívil české vojáky v misi ISAF v Afghánistánu. Zcela vpravo náčelník generálního štábu Petr Pavel. Foto: ČTK

Nečasovu první návštěvu Afghánistánu narušil útok na vojáky

Premiér Petr Nečas je na své první návštěvě českých vojáků v alianční misi ISAF v Afghánistánu. Nedělní program cesty ovlivnil sobotní útok sebevražedného atentátníka v provincii Vardak. Z bezpečnostních důvodů byla následně zrušena Nečasova návštěva u českého operačního styčného a poradního týmu, který v provincii působí.

Český premiér Petr Nečas (uprostřed) navštívil české vojáky v misi ISAF v Afghánistánu. Zcela vpravo náčelník generálního štábu Petr Pavel. Foto: ČTK
Nečasovu první návštěvu Afghánistánu narušil útok na vojáky

Předsedu vlády na cestě provází náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Jeden český voják byl v době útoku v sobotu ráno přímo na napadené předsunuté základně, u jejíhož vchodu explodovalo vozidlo s výbušninami. Vojákovi se nic nestalo, zemřelo ale nejméně 12 osob, další byly zraněny a byla poničena vojenská technika, včetně české.

Nečasova první cesta do Afghánistánu, kde nyní působí více než 500 českých vojáků, se tak koná za složité bezpečnostní situace v zemi, v níž má mezinárodní mise ISAF ukončit svou práci na konci roku 2014.

Opět nám štěstí přálo. My jsme čekali na návštěvu pana premiéra a pana generála. Vlastně jejich návštěva nám zachránila životy.
velitel jednotky OMLT ve Vardaku Martin Botík

Premiér v neděli tedy navštívil jen český provinční rekonstrukční tým (PRT) v Lógaru, který své působení ukončí v březnu příštího roku.

"Jen mi to potvrdilo, jak je důležitá stabilizace Afghánistánu z hlediska bezpečnostní situace. A především mi to potvrdilo, jak náročná a nebezpečná je služba českých vojáků tady," zdůraznil po incidentu před novináři Nečas. Spolupráce afghánských sil a mezinárodních jednotek ISAF ale podle něj povede ke zlepšení situace. Cesta k předání odpovědnosti afghánské armádě a policii na konci roku 2014 je "obrovsky komplikovaný proces s mnoha riziky a hrozbami", řekl český ministerský předseda.

Šťastná náhoda

"Opět nám štěstí přálo. My jsme čekali na návštěvu pana premiéra a pana generála. Vlastně jejich návštěva nám zachránila životy," řekl novinářům s úsměvem velitel jednotky OMLT ve Vardaku Martin Botík. Za Nečasem a Pavlem nakonec přicestoval on na základnu v Lógaru. O sobotním ranním incidentu se dozvěděl, protože silný výbuch byl slyšet i dvacet kilometrů daleko, na hlavní základně českých vojáků. "Za normálních okolností mám tam, kde se to stalo, 12 vojáků," podotkl Botík.

Jeden z mluvčích sil ISAF Thomas Collins zdůraznil, že nyní je v zemi "období bojů" a Taliban a spřízněné skupiny v této době letos stejně jako v minulých letech zintenzivňují útoky. Zdůraznil, že násilí je ale lokalizované, odehrává se jen v menšině oblastí. "Vcelku se bezpečnostní situace v zemi výrazně zlepšuje," prohlásil Collins v rozhovoru s novináři.

Petr Nečas při setkání s příslušníky české armády na základně KAIA u Kábulu.

Foto: ČTK

O bezpečnostní situaci v Afghánistánu a potřebách ISAF před blížícím se koncem mise Nečas a Pavel už v sobotu jednali se zástupcem velitele mise, britským generálem Adrianem Bradshawem.

"Česká republika tady vystupuje jako velice solidní a spolehlivý partner a máme jasnou představu, co s jednotkami dál. Tedy transformovat je do vojenských poradních týmů," řekl předseda vlády. "Jsme schopni flexibilně reagovat na požadavky," poznamenal Nečas. Česko nedávno na žádost ISAF posílilo technický tým na základně KAIA u Kábulu, od léta pomáhají tři desítky českých techniků s opravami afghánských vrtulníků Mi-17 a Mi-24.

Podle generála Pavla má ISAF zájem o případnou českou pomoc při výcviku afghánských policistů. Česká strana bude zvažovat žádost o vznik týmu 30 či 40 policistů či vojáků, kteří by právě s takovou prací mohli pomoci. "Jsme informováni o všech požadavcích velitelství ISAF, stejně tak my informujeme je o našich možnostech," zdůraznil náčelník štábu.

Nečas s Pavlem do Afghánistánu odletěli v pátek večer armádním speciálem. Z bezpečnostních důvodů bylo možné o cestě informovat až nyní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků