Hlavní obsah
Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu v roce 2017 Foto: Petr Hloušek, Právo

Nečasová se odvolala proti podmínce za zneužití Vojenského zpravodajství

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová) se odvolala proti rozsudku, kterým byla uznána vinnou za zneužití Vojenského zpravodajství. Obvodní soud pro Prahu 1 ji za to odsoudil k dvouleté podmínce a pětiletému zákazu činnosti ve státní správě. Odvolání Nečasové potvrdila v pondělí soudkyně Pavla Hájková.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu v roce 2017 Foto: Petr Hloušek, Právo
Nečasová se odvolala proti podmínce za zneužití Vojenského zpravodajství

„Čekám na odůvodnění posledního odvolání a následně spis předložím Městskému soudu v Praze k rozhodnutí,” napsala Hájková.

Zatímco obžalovaní zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek se proti svým podmíněným trestům a zákazům činnosti ve zpravodajských službách odvolali rovnou po vyhlášení verdiktu loni v listopadu, státní zástupce i právník Nečasové Eduard Bruna si tehdy ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Chtěli si totiž nejprve prostudovat písemné odůvodnění rozsudku. [celá zpráva]

Mohla by skončit ve vězení

Nečasová trvá na své nevině. Bruna už dříve řekl, že kdyby jeho klientka figurovala v jediné kauze, poradil by jí, ať odvolání nepodává a nadále se nesoudí. Nečasová však čelí celkem třem obžalobám, takže v případě, že by v první věci dostala podmínku a ve druhé nejpřísnější možnou – tedy tříletou podmínku, ve třetí kauze už by se s největší pravděpodobností nevyhnula trestu odnětí svobody.

Jana Nečasová s manželem Petrem a právním zástupcem Eduardem Brunou (vlevo)

Foto: Petr Hloušek, Právo

Současná manželka a bývalá šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) podle verdiktu zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku Radku. Získáním informací o její údajné nevěře chtěla podle rozsudku uspíšit Nečasův rozvod, jeho ženu „hluboce nenáviděla”. Později údajně nechala sledovat také dva zaměstnance úřadu vlády. Aféra přispěla v roce 2013 k pádu Nečasova kabinetu.

Státní zástupce požaduje pro obžalované nepodmíněné tresty vězení. Hájková vysvětlila uložení podmínek tím, že od spáchání skutku uplynula dlouhá doba.

Nečasová je společně s lobbistou Ivem Rittigem obžalována také z vyzrazení utajované informace BIS. Třetí případ se týká údajného podplácení poslanců příslibem lukrativních funkcí a zahrnuje rovněž krácení daní z dárků, které žena dostávala od vlivných podnikatelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků