Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo

Nečas vyčetl šéfovi policie Lessymu dovolenou v době stávky

Premiér Petr Nečas v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT vytkl policejnímu prezidentovi Petru Lessymu dovolenou v době stávky. Kritizoval i jeho výroky k vyšetřování kauz Drobil a Bárta.

Premiér Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo
Nečas vyčetl šéfovi policie Lessymu dovolenou v době stávky

"Podstatně více bych přivítal jeho větší aktivitu v době, kdy se tady řeší potenciální problém kolapsu dopravy v celé České republice nebo ve velkých městech, kdy pan policejní prezident byl na dovolené," řekl Nečas. Premiér také doporučil Lessymu "uměřenost" ve výrocích týkajících se kauz vládních politiků.

Policie ve čtvrtek odložila případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Drobila. Lessy, kterého do funkce vybral předseda VV a exministr vnitra Radek John, v této souvislosti deníku Právo řekl, že policisté chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat Sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti. [celá zpráva]

"Já jsem trošku na rozpacích z některých jeho výroků, z nichž by se dalo vyvozovat, že on si nepřeje případné stíhání ministra Bárty a přeje si naopak stíhání jiného člena vlády, takže já bych byl velmi rád, kdyby on zvolil uměřené formulace," komentoval v neděli Lessyho výroky Nečas.

Lessy ani Nečas spis neznají

Policejní prezident podle něj nemůže podle zákona znát policejní spis týkající se případu a stejně tak s ním není seznámen ani premiér, uvedl Nečas. Výhrady k zastavení Drobilova vyšetřování ale měl i protikorupční útvar. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru. [celá zpráva]

"Já nevím, jestli si to samé myslí například konkrétní policista, který ten případ šetřil. Já nevím a nesmím vědět, co je napsáno v konkrétním spise, zda se to vyšetřování někam posunulo nebo neposunulo, zda on pouze plní nějaký pokyn nebo neplní. To nevím já a mimochodem by neměl ani pan policejní prezident," řekl Nečas.

Pokud jde o Bártovu kauzu Lessy se začátkem června ohradil proti kritice vznesené vůči Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, že záměrně brzdí vyšetřování údajného uplácení ve Věcech veřejných. Uvedl tehdy, že policisté postupují standardně a bez průtahů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků