Hlavní obsah
Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Nečas s Kalouskem neříkají pravdu o financích v ČR, tvrdí Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek zkritizoval rozpočtovou politiku Nečasovy vlády. Premiéra a ministra financí Miroslava Kalouska Sobotka nařknul z toho, že před poslanci zatajují negativní vývoj veřejných financí.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Nečas s Kalouskem neříkají pravdu o financích v ČR, tvrdí Sobotka

Podle Sobotky dosáhl schodek veřejných financí za prvních pět měsíců tohoto roku 79 miliard, což je podle něj 75 procent plánovaného celoročního rozpočtu. „Státní rozpočet nezadržitelně míří k vyššímu schodku, než schválila Poslanecká sněmovna,“ konstatoval Sobotka.

Navíc dodal, že Nečas s Kalouskem o této situaci neinformují pravdivě poslance. „Premiér a ministr financí neříkají pravdu o financích v České republice,“ uvedl. Příští týden je proto chce ve Sněmovně vyzvat, aby před poslanci uvedli, „jaká je naše skutečná rozpočtová situace“.

Vláda podle Sobotky neříká pravdu také v situaci kolem čerpání prostředků z Evropské unie. Příjmy z Evropy měly podle něj činit 100 miliard korun, místo toho došlo ale k pozastavení čerpání. „Vláda přiznala, že to bude do června, teď přiznala, že to bude do září,“ rýpnul si Sobotka s tím, že i v případě, že se na podzim čerpání znovu rozjede, není vláda schopná do konce roku všechny prostředky vyčerpat.

Znovu proto šéf ČSSD vyzval vládu k tomu, aby odložila vznik druhého pilíře důchodové reformy, zvyšování DPH a majetkové vyrovnání s církvemi. Navrhl přitom, aby se o církevních restitucích hlasovali ve Sněmovně jmenovitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků