Hlavní obsah
Petr Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády. Foto: Petr Hloušek, Právo

Nečas: ČSSD chce z ústavu pro studium totality udělat ústav marxismu-leninismu

Premiér Petr Nečas uvedl ve středu po jednání vlády, že se sociální demokraté snaží svými aktivitami v Senátu změnit Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v ústav marxismu-leninismu. Senát, v němž má nyní většinu ČSSD, jmenuje radu tohoto ústavu. Vláda tvrdí, že se opozice pokouší jmenováním některých členů rady paralyzovat ústav a změnit interpretaci totalitní minulosti.

Petr Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády. Foto: Petr Hloušek, Právo
Nečas: ČSSD chce z ústavu pro studium totality udělat ústav marxismu-leninismu

Úkolem ÚSTR, který je zřízen zákonem, je nestranně zkoumat totalitní dobu. Vynořili se kritici rady, kteří jí vyčítají, že chce ústav paralyzovat. Někteří se dokonce obávají změny interpretace totalitní minulosti.

„Vše nasvědčuje tomu, že levicový Senát volbou příslušných členů Rady jde cestou, kdy sociální demokracie začíná předplácet svoji budoucí otevřenou nebo skrytou koalici s komunisty,“ prohlásil ve středu Nečas.

Podle něj chtějí sociální demokraté změnit současný ústav v „ústav marxismu-leninismu“. Dodal, že politizace ústavu, k níž nyní dochází, jej nesmírně poškodí.

Že je ústav zpolitizovaný, si myslí i někteří historici. Například Vilém Prečan v pondělí obvinil pravici i levici z politického ovlivňování. Podle Prečana si nejprve pravice sestavila pravicovou Radu, aby nyní „ukazovala svaly“ ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků