Hlavní obsah
Snímek, který v Novém Boru vyfotil Jan Palach. Podle pamětníků jsou dívky malířky skla z novoborské sklářské školy. Foto: Jan Palach / repro Facebook Petr Blažek

Našla se dívka z Palachovy fotky. Bál se, abychom nenastydly, říká

Tajemství snímku, který po 21. srpnu 1968 vyfotil v Novém Boru na Českolipsku Jan Palach, se pomalu odkrývá. Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který fotografii zveřejnil, už zná jména všech šesti dívek na fotografii a s některými z nich je v kontaktu. Je mezi nimi i dnes šestašedesátiletá Naďa Kortusová, za svobodna Oulehlová. Dnes žije v Kytlicích nedaleko Nového Boru. A na okolnosti vzniku fotografie si dobře pamatuje.

Snímek, který v Novém Boru vyfotil Jan Palach. Podle pamětníků jsou dívky malířky skla z novoborské sklářské školy. Foto: Jan Palach / repro Facebook Petr Blažek
Našla se dívka z Palachovy fotky. Bál se, abychom nenastydly, říká

„Samozřejmě jsem nemohla tušit, že tím, kdo nás fotí, je Jan Palach. Ale mockrát jsem si na ten okamžik vzpomněla. Později jsem měla malé děti a kolikrát jsem si říkala, že někde je fotka z té hladovky a že doufám, že ji nevyštrachají a že mě za to nezavřou,“ vzpomíná dnes Naďa Kortusová.

Se spolužačkami z novoborské sklářské školy tehdy seděly před kostelem v rohu novoborského náměstí a v rukou držely cedule s nápisem Držíme hladovku proti okupaci. Fotografujícího mladíka, tedy Jana Palacha, zřejmě šestice dívek zaujala.

Hlaveň tanku se začala otáčet směrem do lidí a na nás. To byl hodně nepříjemný zážitek.
Naďa Kortusová

„Pořád se kolem nás ochomýtal. A ptal se, jestli nám není zima. Pak dokonce zařídil, že nám odněkud přinesli polystyren pod zadek, abychom nenastydly,“ vybavuje si Kortusová.

Dozvěděla se to od známé

Fotka zřejmě vznikla v některém z posledních srpnových dnů, tedy minimálně týden po samotné invazi, ale atmosféra v Novém Boru byla pořád hodně zjitřená. „Ten den ještě přes náměstí projížděly tanky i obrněné vozy. Kluci před nimi natáhli vlajku přes silnici, a když tank zastavil, tak po něm házeli rajčata. V reakci na to se začala hlaveň tanku otáčet směrem do lidí a na nás. To byl hodně nepříjemný zážitek,“ vybavuje si Kortusová.

Kolona tanků se podle ní pak rozjela a pokračovala dál. „A celé náměstí v tu chvíli začalo zpívat hymnu.“

Naďa Kortusová na výřezu z Palachovy fotografie

Foto: Pavel Blažek - ÚSTR

O tom, že se hledají dívky z fotografie Jana Palacha, se dozvěděla od kamarádky. „Volala mi a ptala se mě, jestli jsem někdy držela hladovku,“ popisuje vtipný moment Naďa Kortusová. „Jsem ráda, že se ta fotka objevila. Je to neuvěřitelná náhoda, že nás vyfotil právě Jan Palach, a naplňuje mě to hrdostí,“ dodala.

Fotky dal Palach blízkému příteli

ÚSTR má podle Petra Blažka celkem sedm fotografií, které Jan Palach vyfotil v srpnu 1968. Pět snímků pořídil po příjezdu tanků v ulicích Prahy, dvě jsou z Nového Boru, který navštívil (zřejmě 29. srpna) při cestě za bratrem do sousedního Kamenického Šenova.

„Snímky nebo vyfocený film předal Palach svému spolužákovi a příteli Ladislavu Žižkovi, kterému mimochodem adresoval jeden ze čtyř svých posledních dopisů napsaných v den upálení a podepsaných jako Pochodeň č.1,“ připomíná historik Petr Blažek.

Druhý snímek Jana Palacha z Nového Boru zachycující novinový stánek.

Foto: Jan Palach / repro Petr Blažek - ÚSTR

Ladislav Žižka měl snímky desítky let pečlivě schované. Historikům je předal teprve v roce 2008, když se připravovala výstava ke 40. výročí okupace.

Snímky díky tomu před 10 lety vyšly ve sborníku Jan Palach 69 a teď se mají stát součástí expozice v připravovaném Památníku Jana Palacha, který vzniká v domě rodiny ve Všetatech. Otevřít by se měl zhruba za rok. Příběhy dívek z novoborské fotky chce Petr Blažek publikovat v katalogu k připravované expozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků