Hlavní obsah
 

Náramek hlídá vězně na každém kroku. Otestovali jsme ho

Už před třemi lety se v České republice začaly testovat elektronické náramky pro dohled nad odsouzenými při domácím vězení. Zavedení systému elektronického monitoringu má ulehčit vytíženým věznicím a umožnit soudcům častěji ukládat alternativní tresty. Vyzkoušeli jsme, na jakém principu náramky fungují.

 
Náramek hlídá vězně na každém kroku. Otestovali jsme ho

Speciální systém umožňuje sledovat vězně ve více než 40 zemích a je využíván i jako prevence domácího násilí nebo řádění fotbalových chuligánů. Na dvě stě tisíc lidí po celém světě si díky této technologii odpykalo svůj trest doma.

Elektronický náramek může v některých případech nahradit i vazbu nebo být vhodnou alternativou pro duševně nemocné pacienty propuštěné z léčby. Soudci také mohou ukládat mnohem více alternativních trestů, které budou skutečně vymahatelné.

„Odsoudí-li dnes soudce pachatele k podmínečnému trestu se zákazem pití alkoholu, je věcí náhody, zda dotyčného při konzumaci alkoholu nachytá úředník probační služby. Naše řešení je mnohem jednodušší a efektivnější. Odsouzený má doma zařízení, do kterého si dýchne a systém ihned zjistí, jak to s tím dodržováním zákazu je,“ řekl Rudolf Melezinek, technologický ředitel Safety and Security Division 3M Česko, která náramky dodává.

Odolné stanice i náramky

Monitorovací stanice se instaluje v domě či bytě odsouzeného. Náramky by měly vydržet teplotu minimálně od minus dvaceti do plus padesáti stupňů Celsia.  Měly by být také odolné vůči veškerému záření z běžných domácích spotřebičů.

To samé platí pro monitorovací stanice. Měly by umět vyslat varovný signál pokaždé, když dojde k výpadku napájení, pokud se s nimi hýbe, nebo když se někdo bude snažit prolomit do jejich nastavení.

Oporu v zákoně má domácí vězení v České republice již od roku 2009, o tři roky později proběhl pilotní projekt, do kterého se zapojilo 45 vězňů. Na základě jeho vyhodnocení se uvažuje o širším zavedení elektronického monitoringu vězňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků