Hlavní obsah
Archeologové u břehu vodní nádrže Mohelno na řece Jihlavě Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Na Vysočině našli archeologové až 19 tisíc let starou stavbu

V přehradě Mohelno našli archeologové zbytky pravěké stavby vyskládané z kamenů, jejíž stáří odhadují na 15.000 až 19.000 let. Je to zřejmě nejstarší doložené stavební dílo člověka na Vysočině, řekl Petr Škrdla z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Archeologové u břehu vodní nádrže Mohelno na řece Jihlavě Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Na Vysočině našli archeologové až 19 tisíc let starou stavbu

Výzkum u břehu částečně vypuštěné přehradní nádrže potrvá do soboty. Archeologové tam nacházejí i pazourkové nástroje a zbytky kostí.

"Je to unikátní v tom, že je to takhle hluboko ve Vysočině a že to dokládá nějaký dlouhodobější pobyt loveckých skupin v závěru poslední doby ledové," uvedl Škrdla. K čemu struktura vyskládaná z kamenů sloužila, odborníci přesně neví.

Během krátkého výzkumu už archeologové našli uhlíky ze spáleného dřeva, sobí (vpravo) a liščí zuby i opracované pazourkové (uprostřed) a křišťálové nástroje (vlevo).

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Výzkum jinak zatopeného břehu přehrady začal ve čtvrtek ráno, podílí se na něm desítka lidí. Brodí se bahnem a z břehu odškrabávají jílovitou zeminu. Nálezy pečlivě dokumentují. Hladina přehrady je od noci snížená, zase začne stoupat v sobotu večer.

Na poslední chvíli

Archeologové tuto lokalitu sledovali delší dobu. Kolísající hladina vody v nádrži tam totiž rozplavuje břeh. V něm se objevovaly pazourkové nástroje. "Chtěli jsme zjistit, co se tam vlastně nachází. Přitom jsme náhodně zjistili, že se tam vyplavují celé kamenné struktury," přiblížil Škrdla. Kvůli provedení průzkumu si archeologové domluvili snížení hladiny. "Kdybychom to teď neudělali, tak by to příští rok už neexistovalo," podotkl.

Průzkum u břehu vodní nádrže Mohelno na řece Jihlavě umožnil nízký stav vodní hladiny.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Mezi vyskládanými kameny se nacházejí uhlíky ze spáleného dřeva, sobí a liščí zuby i pazourkové a křišťálové nástroje. To, co archeologové neodvezou k dalšímu výzkumu, voda zřejmě brzo zničí. Archeologové ale doufají, že odkryjí v břehu přehrady další zajímavé nálezy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků