Hlavní obsah
 

Na vyhlazení Ležáků se letos vzpomínalo jen komorně

Bez veřejnosti, ale za účasti Jarmily Doležalové, jediné žijící přeživší, se v neděli uskutečnila vzpomínka na vyhlazení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty v roce 1942. Temnou událost si přímo v místech tragédie, u pomníku nazvaného Kniha obětí, připomínaly každoročně stovky lidí. Letos měla akce kvůli vládním restrikcím výrazně komornější podobu.

 
Na vyhlazení Ležáků se letos vzpomínalo jen komorně

Kromě pokládání květinových darů, které do Ležáků poslal mimo jiné prezident republiky Miloš Zeman, Senát, Poslanecká sněmovna i vláda, proběhla modlitba za oběti ležácké tragédie a zapálení ohně (bez)naděje, který je symbolem stejnojmenné akce, v rámci níž se osudem dětí z Ležáků zabývají stejně staré děti ze současného Chrudimska.

V Ležákách ani letos nechyběla Jarmila Doležalová, rozená Štulíková (81), poslední přeživší z Ležáků. Pouze ona a její mladší sestra Marie vyhlazení obce přežily. S ostatními dětmi byly sice také zavlečeny do tábora Chelmno v Polsku. Smrti v mobilních plynových komorách, které se tam děti z Ležáků dočkaly, se obě vyhnuly, protože byly odeslány na převýchovu do Německa. Všechny ostatní obyvatele Ležáků nacisté zavraždili.

Ležáckou tragédii si u pomníku nazvaného Kniha obětí připomněla také vicepremiérka a ministryně Alena Schillerová

Foto: Michael Polák, Právo

„Bohužel si na nic z doby před vyhlazením obce nepamatuji a ani nemohu, protože mi v té době ještě nebyly ani tři roky. Moje první vzpomínka, jen drobný útržek, je až z umývárny v Polsku, kde jsem chodila s jednou větší dívkou a hledaly jsme něco k jídlu,“ popsala Doležalová.

Vzpomínky na ležáckou tragédii se v neděli zúčastnila také místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Byla jsem už v Lidicích, ale tady v Ležákách jsem poprvé. Je tu neskutečná energie a atmosféra,“ zmínila Schillerová.

„Je důležité sem pravidelně jezdit a přitáhnout sem pozornost. Při pohledu do historie vidíme, že nyní máme již velmi dlouho mír. Jsme v takovém období, kdy si myslíme, že jsme natolik kultivovaní, že nemůže dojít k žádnému válečnému konfliktu. Ale opak je pravdou. A proto je potřeba jezdit na taková místa jako jsou Ležáky, protože tady si uvědomíte, že v srdci Evropy dokázal člověk na člověku spáchat takové hrůzy,“ vysvětlila vicepremiérka.

Ležáckou tragédii si u pomníku nazvaného Kniha obětí připomněla také vicepremiérka a ministryně Alena Schillerová

Foto: Michael Polák, Právo

Jednapadesát zavražděných

Ležáckou tragédii nepřežilo padesát jedna obyvatel. Třicet tři žen a mužů z Ležáků bylo zavražděno nacisty 24. června 1942, tedy před 79 lety, nedaleko pardubického Zámečku. Sedm osob z Ležáků a dalších více než čtyřicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct dětí z Ležáků našlo smrt v plynových vozech ve vyhlazovacím táboře v polské vesnici Chelmno nad Nerem. Osada byla vyrabována, vypálena a kompletně srovnána se zemí jako trest za podporu výsadkové operace Silver A.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků