Hlavní obsah
 

Na testy se v Praze stojí dlouhé fronty, čekají i objednaní

V souvislosti s rostoucími počty nakažených za poslední dny stoupá i zájem občanů o testování. V Praze se v úterý od rána tvořily před odběrovými místy dlouhé fronty, čekat museli i ti, kteří byli objednaní. Někteří lidé se nechávají testovat preventivně.

 
Na testy se v Praze stojí dlouhé fronty, čekají i objednaní

„Včera mi vrátili dceru ze školy, já se taky necítím dobře. Protože jsem každodenně ve styku se spoustou lidí, tak jdu radši na test,“ řekl Novinkám jeden z čekajících v pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce.

„V pátek při sportu mi nebylo dobře, jsem unavenější, ale jinak jsem tu spíše preventivně, z důvodu paniky,“ sdělil s úsměvem další z čekajících, který byl sice objednaný, ale nakonec musel 45 minut čekat.

Lidé přicházejí také kvůli cestování. „Mám jet do Maďarska, tak musím mít test,“ uvedl další z nich. Pro potvrzení, které potřebuje do zaměstnání, si přišla také paní vracející se z Ukrajiny.

Objevili se i tací, kteří se přišli nechat otestovat hlavně pro jistotu. „Příznaky nemám, v kontaktu s nakaženým jsem nebyla. Chci se testovat pro sebe,“ prozradila žena během čekání ve frontě na Bulovce.

Někteří lidé mají příznaky, někteří jdou jen preventivně.

Foto: Novinky

Na test se lidé dostavují se žádankou od lékaře - pak ho hradí pojišťovna - nebo mohou přijít o své vůli a zaplatit si ho sami.

„Počet lidí, kteří mají zájem o testování, se navýšil několikanásobně. V květnu jsme měli asi 120 odběrů denně, o prázdninách 500 a dnes jich bude, předpokládám, kolem 850. Z 850 testovaných denně máme asi 250 samoplátců,“ řekla Novinkám mluvčí nemocnice Simona Krautová.

Nárůst počtu zájemců o testování zaznamenala i Ústřední vojenská nemocnice v Praze. „Mívali jsme 200 až 300 odběrů denně, v tomto týdnu už jsme měli počty kolem 800 a včera máme rekordní počet 1100 odběrů za jediný den,“ sdělil Novinkám epidemiolog ÚVN František Bílek.

I přesto, že jsou lidé objednaní, musejí mnohdy vystát dlouhou frontu. „Někteří jdou na řadu hned, jiní čekají delší dobu, protože nakupení lidí v jeden čas je někdy extrémní. Musejí čekat řádově desítky minut,“ dodal Bílek. Kvůli náporu zájemců nemocnice zdvojnásobila personál, vypomáhá i Armáda ČR.

Vedle vyššího počtu zájemců o testování narůstá také procento nakažených. ÚVN podle Bílka registruje nárůst ze dvou na šest procent. Naopak Bulovka hlásí stálých deset procent.

„Pozitivních je u nás asi 10 procent. To stále platí, to číslo se nemění,“ dodala Krautová s tím, že mají v plánu otevření dalšího odběrového místa, aby dosáhli kapacity tisíc testů za den.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků