Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archiv NP Šumava (Markéta Rudlová)

Na Šumavě ráno mrzlo, byly minus tři stupně

Na několika místech Šumavy v pátek ráno mrzlo. V lokalitách Březník a Rokytská slať nedaleko Modravy byly tři pod nulou. Studená má být podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i noc na sobotu, v „mrazových lokalitách” možná klesnou teploty ještě hlouběji než v pátek, protože se utišuje vítr. Další dny by už ale měly být teplejší, o víkendu a v příštím týdnu se teploty vrátí k letním hodnotám.

Ilustrační foto Foto: archiv NP Šumava (Markéta Rudlová)
Na Šumavě ráno mrzlo, byly minus tři stupně

V pátek po ránu však v Kvildě-Perle zaznamenaly meteorologické stanice dva metry nad zemí minus 2,9 stupně, Horská Kvilda měla minus 2,3, ve Volarech bylo minus 0,4 a v Pohoří na Šumavě minus 0,2 stupně, informoval mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Kromě Šumavy mrzlo ještě na Sněžce, kde teplota sestoupila jednu desetinu stupně pod nulu. Ostatní stanice již naměřily teplotu nad nulou, na většině českého území byla ranní minimální teplota kolem čtyř až šesti stupňů Celsia.

Mluvčí dodal, že zatímco během tropických dnů prvního červencového týdne byla "nulová izoterma", tedy hranice, nad níž mrzne, ve značně neobvyklé výšce kolem 4500 metrů, v současnosti je již kolem 2000 metrů nad mořem a na severu je to ještě níž.

Důvodem je přechod studené fronty, do ČR přechodně proniká studený vzduch od severozápadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků