Hlavní obsah
Na snímku je supercela s výraznou rotující mezocyklonou a stěnovým oblakem (wall cloud) zachycená 11. června odpoledne u Boru na Tachovsku v západních Čechách. Foto: Robin Duspara/Lovcibourek.cz - z.s. CTRA, ČTK

Na Plzeňsku se v pondělí objevily supercely

Lovci bouřek v pondělí na Plzeňsku zachytili i tzv. supercely. Jejich výskyt potvrzují na základě obrazových záznamů i meteorologové. Lovci bouřek tvrdí, že pondělní odpoledne a noc přinesly dosud největší letošní bouřkovou situaci.

Na snímku je supercela s výraznou rotující mezocyklonou a stěnovým oblakem (wall cloud) zachycená 11. června odpoledne u Boru na Tachovsku v západních Čechách. Foto: Robin Duspara/Lovcibourek.cz - z.s. CTRA, ČTK
Na Plzeňsku se v pondělí objevily supercely

Částí Plzeňského kraje se silné bouře přehnaly v několika vlnách, řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky ČHMÚ. Lokálně se to projevilo například ve Folmavě na hranicích s Bavorskem. Přímé informace z místa meteorologové nemají, protože nemají v místě vlastní stanici. Podle fotografií a videozáznamů, které se následně objevily na sociálních sítích, ale potvrzují, že se tam objevila supercela.

Je to prostorově omezený komplex bouřek, jehož část rotuje kolem své vertikální osy a produkuje větší množství krup, které pak v menším omezeném prostoru spadnou. „Podobná situace byla i v Bavorsku, vytvořilo se to v závětří Alp a postupovalo přes Bavorsko k nám,” řekl Sulan.

Supercely coby původci tornád

Supercely bývají často doprovázeny i četnými blesky, přívalovými srážkami a právě krupobitím. Výskyt supercel souvisí se vznikem tornád, která se objevují například na americkém středozápadě.

Na snímku je supercela zachycená 11. června v podvečer u Horažďovic na Klatovsku v západních Čechách.

Foto: Robin Duspara/Lovcibourek.cz - z.s. CTRA, ČTK

Supercely jsou bouře, které nejsou nijak mimořádné co do rozměru. Předpona super- značí charakter bouře co do její intenzity a nebezpečnosti jejích projevů. Jde o bouři tvořenou jedinou dominantní konvektivní buňkou, jejíž značná část rotuje podle své vertikální osy.

Kroupy mohou mít průměr i 15 centimetrů

Bouře velmi často doprovází intenzivní krupobití. Rekordní průměry krup, které dokážou vytvořit, jsou až přes 15 centimetrů.

Supercely byly prvně popsány v 60. letech minulého století na základě radarových pozorování v jižní Anglii, kde jedna taková bouře způsobila silné krupobití. Další výzkum se následně soustředil hlavně na území USA, kde jsou supercely původci výskytu silných tornád.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků