Hlavní obsah
Pyrotechnik Jiří Chládek mladší při pyrotechnickém průzkumu obnaženého břehu. Foto: Jiří Falout, Právo

Na odbahňovaném Jordánu praskla provizorní hráz

Na přepažené táborské nádrži Jordán, kterou město odbahňuje, praskla v pátek ráno provizorní hráz. Způsobila to obleva a velký nápor vody, která nyní odtéká proraženou štolou přes Tismenický potok do Lužnice. Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat, než se hráz podaří zacelit.

Pyrotechnik Jiří Chládek mladší při pyrotechnickém průzkumu obnaženého břehu. Foto: Jiří Falout, Právo
Na odbahňovaném Jordánu praskla provizorní hráz

Jordán je kvůli odbahnění po odpuštění hladiny rozdělen na dvě části hrází. V jedné polovině zůstala voda. Z prázdné části, v níž je štola, začala na přelomu listopadu a prosince nákladní auta odvážet bahno. Havárie práce na čištění Jordánu přibrzdí.

"Komplikace to samozřejmě je, ale myslíme si, že nepůjde o nějaké zásadní zpoždění z pohledu celkové realizace projektu," řekl Pavel Stolař z odboru investic a strukturálních fondů táborské radnice. Hráz tvoří hlavně ocelové stěny zasypané kamením.

Voda z Jordánu vytéká štolou, kterou město nechalo prorazit. V budoucnosti má fungovat jako spodní výpusť nádrže. "Štola je hotová v hrubé stavbě, vytékající voda by ji neměla nijak poškodit," uvedl Stolař. S vodou unikají z Jordánu do Lužnice i ryby, ale podle Stolaře zřejmě nejde o vzácné živočichy.

Odbahnění Jordánu, které letos začalo, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Po proražení štoly a vypuštění vody už zmizelo ze dna Jordánu několik tisíc metrů krychlových bahna. Nákladní vozy sediment odvážejí na skládku Pohnánec.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků