Hlavní obsah
 

Na náměstích v centru Prahy se koncertuje, v Česku odstartovaly oslavy 100 let republiky

V Česku v sobotu začaly oficiální akce spojené s oslavou stoletého výročí založení Československa. Na Hradčanském náměstí v Praze se odehrála slavnostní vojenská přísaha, otevřela se opravená historická budova Národního muzea a na programu jsou také koncerty na Václavském a Staroměstském náměstí.

 
Na náměstích v centru Prahy se koncertuje, v Česku odstartovaly oslavy 100 let republiky

Koncert na Václavském náměstí začal ve 14 hodin. Účastní se například Ivan Mládek nebo skupina Slza.

Už o hodinu dříve byl zahájen koncert na Staroměstském náměstí, kde jsou na programu třeba Ewa Farná, PSH a Majk Spirit.

Ivan Mládek na Václavském náměstí

Foto: Novinky

Laco Déczi

Foto: Novinky

Ondřej G. Brzobohatý

Foto: Novinky

Konají se i akce oficiálnějšího rázu, jako byla dopolední přísaha několika stovek vojáků za účasti prezidenta Zemana a premiéra Andreje Babiše na Hradčanském náměstí. Tu doplnilo i složení slibu policistů a hasičů.

Lidé sledují slavnostní vojenskou přísahu a složení slibu policistů a hasičů při příležitosti 100. výročí založení Československa, které se konaly 27. října 2018 na Hradčanském náměstí v Praze.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Zeman připomněl po přísaze vojáků nedávná úmrtí jejich spolubojovníků v Afghánistánu. Je zájmem ČR, aby z Afghánistánu nebylo centrum terorismu, řekl.

Zeman také na Pražském hradě přijal členy zahraničních diplomatických sborů a odpoledne se účastnil otevření rekonstruované historické budovy Národního muzea. [celá zpráva]

Záznam: Slavnostní otevření Národního muzea

Video: ČTK

Po poledni vyrazil pochod centrem Prahy. V čele šla kapela, která hrála pochodovou hudbu, za ní zástupci České obce sokolské, kteří akci organizovali. Dále jel v průvodu vůz, ve kterém seděl herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za vozem šly stovky lidí s československými vlajkami.

Po poledni vyrazili sokolové na pochod centrem Prahy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na večer Národní divadlo nachystalo slavnostní provedení Smetanovy opery Libuše.

Po oba víkendové dny vláda zpřístupní zájemcům Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na Kampě. V sobotu je otevřená budova Úřadu vlády na nábřeží Edvarda Beneše a lidé se mohou jít podívat také do sídel ministerstev zahraničí, zdravotnictví, školství, spravedlnosti, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj. Den otevřených dveří má také pražský Obecní dům. Dejvice zase uvidí generální zkoušku na nedělní vojenskou přehlídku.

Vznik samostatného státu si lidé připomínají také v regionech. Ostravou prošel historický průvod a podobně tomu bylo i ve Zlíně, kde si připomínali setkání prezidenta Masaryka s podnikatelem Tomášem Baťou. [celá zpráva]

Výročí založení státu si v sobotu připomínají odhalením obnoveného Pomníku svornosti v Břeclavi [celá zpráva] a pomníku se sochou prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Rudicích na Blanensku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků