Hlavní obsah
 

Hladiny řek nebezpečně stoupají, dosahují třetího stupně

Noční déšť způsobil rozvodnění některých řek na Moravě a východě Čech. Na deseti místech byl nad ránem dosažen třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ke středečním 08:30.

 
Hladiny řek nebezpečně stoupají, dosahují třetího stupně

Podle dat meteorologů spadlo nejvíce srážek na severu a severovýchodě a návětří Českomoravské vrchoviny (až kolem 50 mm, stanice Jeseník přes 80 mm). V polohách nad 700 metrů nad mořem se jednalo o srážky sněhové, přičemž sněhová pokrývka se držela zhruba od nadmořské výšky 900 metrů.

„Na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd leží aktuálně i přes 40 centimetrů sněhu,” informoval Český hydrometeorologický ústav.

V Pňovicích na Olomoucku se voda dostala k některým rodinným domům

Video: Miloslav Hradil, Právo

Riziko vzestupu hladin toků platí prakticky pro celý severovýchod Čech, sever Vysočiny, celý Moravskoslezský a Zlínský kraj, většinu Olomouckého kraje i sever a východ Jihomoravského kraje.

Srážkové úhrny za 24 hodin

Foto: Český hydrometeorologický ústav

V Pardubickém kraji platil ráno nejvyšší třetí stupeň na Novohradce v Luži, Jevíčce v Chornicích a Třebůvce v Hraničkách a Mezihoří. Podle Povodí Labe budou deště dnes dopoledne pokračovat a hladiny se budou dál zvyšovat. Platí to zvláště pro střední a dolní úseky Orlice, Loučné, Novohradky, Chrudimky a Doubravy. Na většině vodohospodáři předpokládají dosažení pěti- až desetiletého stavu vody, na Novohradce pravděpodobně i dvacetiletého.

Hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku dosáhla třetího povodňového stupně, překročila čtyři metry. Stoupá stále i v Dluhonicích.

Na Přerovsku stavěli hasiči již v noci na středu preventivně protipovodňové hráze z pytlů s pískem. Foto HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého kraje

Nejvyšší stupeň povodňově aktivity platil ráno také nad nádrží na řece Bystřičce na Vsetínsku, na Veličce ve Strážnici, na Bělé na přehradě v Boskovicích, na Novohradce v Luži na Chrudimsku, Třebůvce v Hraničkách a na potoce Krasovka v Radimi u Krnova. Situace se však rychle měnila.

V Přerově hasiči postavili mobilní hrazení u řeky Bečvy na nábřeží E. Beneše.

Foto: HZS Olomouckého kraje, Novinky

Profesionální a dobrovolní hasiči na Přerovsku stavěli již v noci na středu na vytipovaných místech zejména po proudu řeky Bečvy preventivně protipovodňové hráze z pytlů s pískem. V Přerově protipovodňová komise rozhodla o postavení mobilního hrazení mj. na nábřeží E. Beneše.

Protipovodňové hráze

Foto: Aleš Honus, Právo

Ve Zlínském kraji hasiči řešili v průběhu noci na středu 28 událostí spojených s vytrvalým deštěm a rozvodněním některých toků. Informoval o tom mluvčí hasičů Roman Žemlička.

„Hasiči čistili propustky, kanály, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů i průmyslových objektů, vytvářeli hráze z pytlů naplněných pískem. Ve dvou případech voda zaplavila silniční komunikaci. K zranění osob nedošlo,“ konstatoval mluvčí.

Zatopená silnice na Blanensku

Foto: kraje Jihomoravského HZS, ČTK

Hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali od půlnoci do středečního rána v souvislosti s počasím u patnácti událostí. Většinou se jednalo o odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací.

„Ve většině případů zasahovaly jednotky požární ochrany na Trutnovsku v horských oblastech, jako je Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Horní Maršov nebo Černý Důl. Nebylo výjimkou, že v jednom místě došlo k pádu několika stromů najednou,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová s tím, že nikdo naštěstí nebyl při těchto událostech zraněn.

Varování před silným deštěm a rizikem povodní vydali meteorologové v pondělí a podle aktualizace ze středeční noci platí zejména pro Pardubicko, Chrudimsko, Mohelnicko, okolí Moravské Třebové, Boskovicko a Vsetínsko.

Pozor je třeba dávat i v nižších polohách

Na dalších třech desítkách měřicích stanic byl nad ránem dosažen druhý stupeň povodňové aktivity, mimo jiné na Bečvě v Teplicích, Moravě ve Strážnici, Opavici v Krnově, Odře v Bohumíně nebo Jičínce v Novém Jičíně. První, tedy nejnižší stupeň platil na zhruba pěti desítkách míst na Moravě a na severovýchodě Čech.

Protipovodňové hráze

Foto: Aleš Honus, Právo

Meteorologové varují, že voda z rozvodněných řek a potoků může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty proto mohou být uzavřeny.

Srážky by měly ve středu slábnout, přesto někde může napršet dalších 30 milimetrů. Na horách může připadnout kolem 15 centimetrů sněhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků