Hlavní obsah
Rozkvetlá hrušeň v Trhových Svinech na Českobudějovicku Foto: Jiří Falout, Právo

Na jihu Čech znovu kvetou stromy

Podzim vstoupil do Česka v pátek 23. září. Teploty se od té doby šplhají k 25 stupňům, plní se koupaliště, mnohde, nejvíce zřejmě na jihu Čech, rozkvetly stromy i květiny, které kvetou obvykle na jaře.

Rozkvetlá hrušeň v Trhových Svinech na Českobudějovicku Foto: Jiří Falout, Právo
Na jihu Čech znovu kvetou stromy

"Nestačila jsem se divit. Nejprve vykvetla jabloň, pak jsem objevila květy na hrušni a nedávno vykvetly na našem dvorku hyacinty a petrklíče,“ řekla Právu zahrádkářka Alena Silná z Českobudějovicka.

Podle odborníků za to mohou příznivé podmínky a velmi teplé podzimní počasí.

S přírodním úkazem se ale setkávají i lidé v dalších částech regionu. „Vykvetl nám teď zlatý déšť. V životě se nám ještě nestalo, že by kvetl dvakrát za rok,“ sdělila Právu jedna z obyvatel Bechyňské Smolče na Táborsku.

Dvojí květenství

Dvojí květenství není podle přírodovědce Romana Kössla neobvyklé. Většinou k němu dochází, pokud se v přírodě výrazně oteplí. „Není to sice běžná věc, ale občas se to v přírodě stává. Většinou to lidé ani nezaregistrují,“ uvedl Právu.

K masivnějšímu podzimnímu květenství přispělo i chladnější počasí v srpnu, které připomínalo podzim.

„Pokud mají květiny vhodné podmínky, mají tendenci kvést pořád. Odborně se tomu říká refloriscence,“ uvedl Jan Kučera z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Stromy rozkvetly i v sadech firmy Zemcheba Chelčice. „Není toho zas tolik, ale květy jsem objevil, i když jejich počet není významný. Je to sice nezvyklé, ale už jsem to dvakrát zažil,“ potvrdil vedoucí střediska sady Michal Kortan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků