Hlavní obsah
Speciální loď, takzvaný harvester, pomáhá od 17. května s likvidací přemnožené vegetace v plzeňském Velkém boleveckém rybníku. Foto: Petr Eret, ČTK

Na bolevecký rybník v Plzni vyjel podvodní kombajn

Speciální loď, takzvaný harvester, pomáhá od pátku s likvidací vegetace v plzeňském Velkém boleveckém rybníku, využívat se bude i na dalších rybnících soustavy. Plavidlo za více než čtyři milióny korun vybavené hydraulicky regulovatelnou žací lištou vodní rostliny nejen seče, ale zároveň vytahuje na palubu.

Speciální loď, takzvaný harvester, pomáhá od 17. května s likvidací přemnožené vegetace v plzeňském Velkém boleveckém rybníku. Foto: Petr Eret, ČTK
Na bolevecký rybník v Plzni vyjel podvodní kombajn

Speciální kombajn by měl za sezonu vyjet na dvě až tři základní velké seče, v případě potřeby i častěji. Podobné plavidlo jinde v ČR zatím není, řekli při křtu stroje zástupci města. Loď dostala název Bolek.

"Tato speciální loď vegetaci poseče až do hloubky 1,8 metru a zároveň ji transportuje do nákladního prostoru, ze kterého je po naplnění vyložena do přepravního zařízení a odvezena k dalšímu využití, například kompostování. Šířka sečení je 2,3 metru," uvedl Richard Havelka ze Správy veřejného statku. Výhodou harvesteru je i úspora pracovních sil, je obsluhován pouze jedním člověkem.

Plzeň stroj nutně potřebuje, protože už přes dva roky bojuje s přemnoženým kanadským morem, rostlina se vloni dostala na 90 procent území padesátihektarové plochy rybníka.

"Plavidlo má dostatečnou kapacitu na to, aby udrželo v rybníce anglický trávník," uvedl hydrobiolog Jindřich Duras. Až dosud vodohospodáři používali podvodní kosy, ty ale nestačí. Při jejich používání museli rostliny dopravit ke břehu a vyhazovat je ven hráběmi a vidlemi. Aby měl zásah účinek, opakovali ho třikrát až čtyřikrát za sezonu.

Harvestery jsou v současnosti využívány po celém světě včetně tropických oblastí. V Evropě zejména v Anglii, Skotsku, Dánsku, Holandsku, Německu a také v severských státech. V ČR ani na Slovensku zatím žádné podobné plavidlo nepracuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků