Hlavní obsah
Pacient Lukáš Musil (uprostřed) na tiskové konferenci IKEM k unikátní transplantaci jater po otravě paracetamolem. Vpravo je jeho manželka, vlevo přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Muže málem zabil paracetamol, v Praze ho zachránili operací, jakou ještě nikdo neprovedl

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zachránili unikátní transplantací jater život čtyřiatřicetiletému pacientovi. Po předávkování léky na horečku a bolest mu selhala játra. Lékaři mu proto vpravili do těla menší pomocná játra, aby jeho vlastní získala čas zregenerovat. Ta však nezačala fungovat, a proto musel pacient podstoupit transplantaci.

Pacient Lukáš Musil (uprostřed) na tiskové konferenci IKEM k unikátní transplantaci jater po otravě paracetamolem. Vpravo je jeho manželka, vlevo přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Muže málem zabil paracetamol, v Praze ho zachránili operací, jakou ještě nikdo neprovedl

"Pacientovi zbývaly po akutní otravě paracetamolem jen poslední chvíle života. Naděje na záchranu byly sotva v jednotkách procent. Vážný stav vyžadoval rychlé rozhodnutí a odvahu provést něco, co nikdo na světě dosud neudělal," uvedl přednosta kliniky transplantační chirurgie docent Jiří Froněk.

Lukáš Musil se předávkoval nevědomky, bolesti hlavy a horečka ho trápily několik dní. Lékům se dosud vždy vyhýbal, trápení ale neustávalo, proto si vzal několik druhů léků se stejnou účinnou látkou. Nevěděl o tom, název byl pokaždé jiný. Ve středu 15. července začal zvracet krev, ve čtvrtek ho již lékaři museli uvést do umělého spánku. V pátek byl letecky přepraven do IKEM. V té chvíli lékaři nevěřili, že přežije cestu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jen že mi bylo zle, zvracel jsem krev, pak jsem se probudil tady v IKEM, když už jsem měl nová játra
Lukáš Musil, pacient s transplantovanými játry

První nabídka jater od zemřelého dárce přišla sice rychle, orgán byl ale malý a navíc nevhodné krevní skupiny. Pacientovi proto všili lékaři tato menší játra jako pomocná, po třech dnech při druhé operaci vše překontrolovali a upravili cévní zásobení obou jater. Stav pacienta se začal zlepšovat, po deseti dnech přišel ale zlom a byla nutná další transplantace, pacient dostal játra od dárce stejné krevní skupiny.

Nic si nepamatuje

"Já si z té otravy nepamatuju nic. Jen že mi bylo zle, zvracel jsem krev, pak jsem se probudil tady v IKEM, když už jsem měl nová játra," řekl Lukáš Musil s tím, že nyní jeho stav vypadá tak, že možná už v úterý bude moci doprovodit svého syna do první třídy.

Otrava paracetamolem je jednou z nejčastějších příčin akutního jaterního selhání. Loni lékaři IKEM jako první v ČR provedli u jiného muže s akutním selháním jater po předávkování tímto lékem operaci, při níž mu odstranili polovinu jater a místo ní transplantovali lalok jater zemřelého dárce.

Přednosta Transplancentra Pavel Trunečka a přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk (vpravo).

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

V Česku je sedm transplantačních center, játra transplantují jen dvě, vedle IKEM brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Obě pracoviště provedla vloni 169 transplantací jater, letos do konce července 104. Pravidelný program transplantace jater zahájil IKEM v roce 1995.

Froněk připomněl, že co do počtu transplantací jater patří letošní rok zatím k historicky nejúspěšnějším. K dnešnímu dni lékaři IKEM pomohli již 93 lidem, což je o 15 více než za stejné období loňského roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků