Hlavní obsah

Můj návrh knihovny v Praze stát nemusí, připustil Kaplický

Světoznámý architekt českého původu Jan Kaplický v nedělním rozhovoru pro televizi Nova poprvé připustil, že by jeho návrh nové budovy Národní knihovny vůbec nemusel v Praze stát. Kaplický také varoval, že by po krachu soutěže, ve které jeho návrh budovy na Letenské pláni zvítězil, mohli mít světoví architekti k podobným řízením v ČR nedůvěru.

Můj návrh knihovny v Praze stát nemusí, připustil Kaplický

Pražský primátor Pavel Bém, který umístění budovy v navrhované podobě na Letné považuje za nešťastné, Nově řekl, že nová knihovna je ve vztahu k pražské památkové rezervaci nekonečně neohleduplná a nerespektuje územní plán. Narušila by podle něj pražské panorama, proto ji chce magistrát přemístit jinam.

"Jestli to Praha chce, tak já tady nemám co dělat, to by bylo velice smutné," uvedl Kaplický

Zároveň vyzval primátora k veřejné televizní diskusi o svém návrhu nové budovy Národní knihovny. Má prý dojem, že je dění kolem knihovny zpolitizované a v Česku se opakuje historie, že se všechno "probírá v nějakých tajných komnatách". Stavby podle něj v Česku "zastavovali a ničili bolševici". Politický podtext sporu o knihovnu Bém odmítá.

Realizace Kaplického návrhu je nejistá

Budoucnost nové budovy Národní knihovny (NK) na Letné je stále více nejistá. Svůj nesouhlas se stavbou vyjadřuje většina nejvýznamnější části pražského zastupitelstva, klubu ODS. Pokud se město skutečně postaví proti, není možné podle ředitele NK Vlastimil Ježka stavbu prosadit. S pražským primátorem chce o knihovně jednat i ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL).

Občanští demokraté jsou ochotni tolerovat stavbu umístěnou dál od centra Prahy, tomu se Kaplický brání. Zároveň odmítá zjednodušené debaty o změně barvy či vzhledu knihovny. K takovým věcem se chce vyjádřit jen v odborné diskusi.

Návrh knihovny vyvolal bouřlivé reakce hned po zveřejnění. Mezi její odpůrce patří prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, jeho předchůdce Václav Havel ji naopak podporuje. Podle ankety mezi architekty z tohoto týdne většina architektů míní, že by Praha měla Kaplického stavbu mít. Většina si ale také myslí, že by se pro ni mělo vybrat jiné místo.

Spor o Letnou

Právě místo, kde by měla budova stát, je druhou rovinou sporu. Praha sice pro novou stavbu knihovny na Letné loni hlasovala téměř jednomyslně - tehdy ale nebyl znám pozdější vítězný návrh.

Podle většiny oslovených odborníků problémy plynou z toho, že před soutěží chyběla urbanistická studie Letné. Řešila by nejen knihovnu, která má stát na místě v územním plánu dlouhodobě vyhrazeném pro stavbu kulturního charakteru, ale i další zamýšlené budovy na pláni. Parcela pro knihovnu je mimo vlastní Letenskou pláň. Absenci koncepce zástavby Letné v ČT kritizovali také Jehlička a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků