Hlavní obsah
 

Mošnov je na pár dní domovem letecké legendy – bombardéru B-52

Po třech letech se na ostravské Letiště Leoše Janáčka v Mošnově vrátil legendární strategický bombardér B-52 Stratofortress patřící americkému letectvu. Stroj z 307. bombardovací perutě přistál po 10 hodinách letu z americké Louisiany na mošnovském letišti ve čtvrtek dopoledne.

 
Mošnov je na pár dní domovem letecké legendy – bombardéru B-52

Přiletěl na 15. ročník největší bezpečnostní přehlídky v Evropě, Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR. „Účast B-52 je na podobných evropských akcích i v tomto roce výjimečná. Jeho rozměry, s úctyhodným rozpětím křídel 56,4 metry, budou na statické ukázce o víkendu k nepřehlédnutí,“ věří Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, který je jedním organizátorů akce.

Na adresu stroje vyrobeného v 60. letech minulého století uvedl, že je strategickou součástí vybavení armády. „Nechávají si ho k případnému použití. To, že se tady ukáže po třech letech na Dnech NATO, bych bral opravdu jako velkou událost,“ upozornil s tím, že B-52 byl v Mošnově k vidění už v letech 2010 až 2012.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Přistání letounu B-52

Foto: Pavel Karban, Právo

„Je to jeden z vůbec nejdéle sloužících letounů na světě. Díky jeho nadčasové konstrukci je stále funkční, jeho hlavní elektronika je ale permanentně modernizována. Je to strategický bombardér, který jako jeden ze dvou v americké výzbroji je schopen nést i atomové bomby, což jej činí poměrně unikátním. Takových strojů na světě je velice málo,“ poukázal Pavlačík.

Co bude dál k vidění na Dnech NATO
elitní ženská jednotka z Jordánska
konvertoplán CV-22B Osprey
dopravní letadlo McDonnell Douglas C-17 Globemaster
bitevní vrtulník Apache

Osádku bombardéru letos vede velitel 307. bombardovací letky Bruce Cox. Ten uvedl, že je pro něj ctí reprezentovat americkou armádu v Česku. „Jsem tady u vás poprvé, ale v posádce je několik lidí, kteří na Dnech NATO už byli,“ řekl a na adresu letadla dodal, že i když je mu více než 50 let, tak stále vypadá jako nové. „Je výborně udržované, kdyby bylo na mně, tak bych ho používal do sta let,“ pousmál se Cox.

Přistání letounu B-52 v Ostravě

Foto: Pavel Karban, Právo

Kromě B-52 Stratofortress bude mezi největší lákadla patřit unikátní elitní jednotka speciálních sil Jordánska, Female Company for Special Security Tasks tvořená pouze ženami.

Dále pak konvertoplán CV-22B Osprey, třetí největší dopravní sériové letadlo na světě McDonnell Douglas C-17 Globemaster III patřící švédskému letectvu, demonstrátor českého podzvukového cvičného letounu L-39NG Albatros, polská akrobatická skupina Orlik létající na turbovrtulových strojích nebo bitevní vrtulník Apache.

V Mošnově se v sobotu a neděli představí armádní a bezpečnostní složky 16 zemí, partnerskou zemí letošního ročníku Dnů NATO bude Švédsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků