Hlavní obsah

Mlynář podal demisi, další ministři váhají

Vláda premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) přišla o dalšího člena. Na úřad vlády doručil v sobotu ráno rezignaci ministr informatiky Vladimír Mlynář. Po třech lidoveckých ministrech, kteří podali demisi ve čtvrtek, se stal čtvrtým členem vlády opouštějící původně osmnáctičlenný kabinet.

Mlynář podal demisi, další ministři váhají

Mlynář rezignaci předal řediteli premiérovy kanceláře. Na úřadu se zdržel asi pět minut.

"Vážil jsem si účasti v této vládě, ale na cestě, kterou se tato vláda vydala se Stanislavem Grossem, už ji následovat nemohu," uvedl v narážce na páteční parlamentní hlasování o nedůvěře, jež vláda přežila jen díky komunistům.

Mlynář není poslancem a bude si muset najít zaměstnání. Formálně přestane být ministrem až ve chvíli, kdy jeho demisi oficiálně přijme prezident Václav Klaus.

Demisi tří lidoveckých ministrů zatím nepřijal. Další dva unionističtí ministři - spravedlnosti a obrany - Pavel Němec a Karel Kühnl zatím demisi nepodali. Vedení US-DEU nicméně v pátek večer dospělo k závěru, že nejlepším řešením politické situace by byla demise celé vlády. Pokud tak kabinet neučiní, rezignují i Němec s Kühnlem.

Vladimír Mlynář

  • je členem vlády od roku 2002
  • od roku 2003 zastával funkci ministra informatiky
  • do konce roku 1997 byl šéfredaktorem týdeníku Respekt
  • v první polovině roku 1998 byl ministrem a mluvčím vlády premiéra Josefa Tošovského
  • v letech 1998 až 2002 poslancem

 

Zdroj ČTK

Zatím nejasný je postoj ministra vnitra Františka Bublana, nominovaného do vlády za ČSSD. Vládu chce naopak opustit šéf Legislativní rady vlády Jaroslav Bureš, nestraník, jehož nominovala ČSSD. Podobný krok zvažují ministři školství a průmyslu Petra Buzková a Milan Urban (oba ČSSD).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků