Hlavní obsah

Místostarostka Tůmová v době, kdy si údajně půjčila 100 000, sponzorovala ČSSD

Sociálnědemokratická místostarostka městské části Brno-sever Zdeňka Tůmová (54), která byla loni v listopadu tajně natočená při přebírání peněz v autě a hájí se, že šlo o stotisícovou půjčku, darovala své straně loni dohromady 38 tisíc korun.

Místostarostka Tůmová v době, kdy si údajně půjčila 100 000, sponzorovala ČSSD

Vyplývá to z výroční finanční zprávy ČSSD za rok 2009, podle které poskytla jako fyzická osoba straně dar ve výši nejprve 15 tisíc, pak deseti tisíc a nakonec 13 tisíc. Tůmová se k tomu v pátek Právu nevyjádřila, protože už nereagovala na telefonáty.

Místostarostka měla do pátku čas na to, aby celou záležitost straně i veřejnosti vysvětlila. Tůmová však pouze poslala médiím tiskové prohlášení, podle kterého stále trvá na tom, že přebíraných sto tisíc byla půjčka od známého. Zároveň pozastavila své členství v ČSSD. [celá zpráva]

„Paní místostarostka písemně požádala o přerušení členství do doby, než celá záležitost bude vyřešena, což v zásadě znamená, že se tomu musí vyhovět,“ sdělil v pátek šéf brněnských soc. dem. Jeroným Tejc.

Tůmová se však zatím odmítla vzdát mandátu zastupitelky v městské části i samotném brněnském magistrátu, kam byla v polovině října znovu zvolena.

Místostarostka byla natočena při přebírání balíku peněz

Video: Novinky

V prohlášení připouští, že částku jí loni 12. listopadu poskytl její známý, podnikatel ve stavebnictví z Vyškovska David Lacík. Peníze prý chtěla dát svému otci, a přispět mu tak na privatizaci bytu. Nakonec se prý ale nepohodli, a částku tak na konci letošního ledna Lacíkovi zase vrátila.

Místostarostka Tůmová vysvětluje převzetí peněz na videonahrávce

Video: Novinky

Na Lacíkovu adresu ještě doplnila, že ji požádal o pomoc při kompletaci materiálů potřebných ke zřízení soukromé mateřské školy v mimobrněnské obci, ve které bydlí.

V majetkovém přiznání půjčka není

Tůmová však ani v pátek nepředložila žádný doklad. Stejně tak se o stotisícové půjčce podle Tejce nezmínila ani ve svém majetkovém přiznání za loňský rok, které musí jako místostarostka předkládat.

„Pokud by ji neuvedla, minimálně by tím porušila zákon o střetu zájmů. A podle mých informací ta půjčka v jejím přiznání není,“ podotkl Tejc.

Tůmová se tedy mohla dopustit přestupku, za který by jí hrozila padesátitisícová pokuta.
Sama v pátek Právu tvrdila, že půjčku do svého majetkového přiznání uvádět nemusela. „Já jsem půjčku vrátila během dvou měsíců a majetkové přiznání se dělá v červnu,“ prohlásila odpoledne, kdy ještě telefon Právu vzala.

„Já jsem od února už žádnou půjčku neměla,“ vysvětlovala Tůmová.

Na opakovaný dotaz, zda i přesto neměla půjčku v majetkovém přiznání za loňský rok uvést, odpověděla: „To se přiznám, že o tom jsem opravdu nepřemýšlela, protože jsem ji vrátila velice rychle. To byla soukromá věc,“ poznamenala místostarostka.

Zákon je však podle Tejce jasný. „Musela to tam dát. Pokud by onu půjčku z loňského listopadu ještě do konce toho kalendářního roku splatila, tak by nemusela, ale v případě, že tak učinila až počátkem letošního roku, tak tu část dluhu měla ve svém majetkovém přiznání za rok 2009 uvést,“ konstatoval Tejc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků