Hlavní obsah

Místopředseda lidovců Klausovi: dali jsme vám hlas, tak odsuďte potraty

Místopředseda KDU-ČSL David Macek poslal v pátek otevřený dopis prezidentu Václav Klausovi. Vyzývá ho v něm, aby otevřeně odsoudil potraty. Hned v úvodu připomíná, že KDU-ČSL Klause v únorové volbě zvolila.

Místopředseda lidovců Klausovi: dali jsme vám hlas, tak odsuďte potraty

"Jste-li skutečně ctitelem křesťanských hodnot, mezi něž patří na čelném místě úcta k lidskému životu od početí do přirozené smrti, pak si vás dovoluji vyzvat, abyste se jednoznačně postavil za právo nenarozených dětí na život," napsal Klausovi Macek.

Prezidentův mluvčí Petr Hájek se k dopisu odmítl vyjádřit. "Zatím jsem ho nedostali, prezident na něj bude reagovat určitě až po Velikonocích," řekl.

Místopředseda lidovců prezidentovi připomněl nedávný případ, kdy soud potrestal jihlavskou nemocnici za to, že v roce 2000 špatně provedla potrat Kateřině Novákové. Ženě se posléze narodila dcera, protože původně čekala dvojčata a lékaři jí z těla odstranili pouze jeden plod. Nemocnice musí zaplatit odškodnění 80 000 korun.

Chce otevřít diskusi
Podle Macka je rozhodnutí soudu bizarní a mělo by znovu otevřít celospolečenskou diskuzi o potratech.

"Vaši volitelé z řad KDU-ČSL svou podporu zdůvodňovali kromě jiného vaši údajným posunem od liberálních ke konzervativním hodnotám," připomněl Klausovi Macek. Chce, aby Klaus pomohl debatu o potratech otevřít.

Chce se zviditelnit, zní od části lidovců
Pochybnosti nad Mackovým krokem vyslovil vlivný lidovec, ministr financí Miroslav Kalousek. „Vyvolává to otázku, co je tím motivem. Jestli opravdový zápal o ochranu nenarozeného života, nebo snaha se zviditelnit. Na to by měl spíše odpovědět pan místopředseda Macek,“ řekl Novinkám.

Ostře se pustil do Macka náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Pavol Lukša, který má blízko právě ke Kalouskovi. „U pana kolegy Macka platí: čím méně se zatím udělalo, o to více se pokusíte zviditelnit. Osobně být na jeho místě, tak bych vůbec nepsal dopisy, které by vyzývaly prezidenta k čemukoliv, když víme, že to byl on, který měl jiného kandidáta, pana Švejnara,“ rýpnul si do autora dopisu Klausovi.

Pro místopředsedkyni lidoveckých poslanců Michaelu Šojdrovou je klíčové, zda Macek poslal dopis jako soukromá osoba nebo jako stranický činitel. „Pokud to poslal za sebe, je to jeho právo, může požádat prezidenta o cokoliv. Pokud by tuto věc měl dělat jako představitel KDU-ČSL, tak musím říct, že mne to poněkud překvapilo,“ řekla Novinkám.

Její kolega, lidovecký rebel Ludvík Hovorka na Mackově dopise nevidí nic špatného. „Myslím, že jako místopředseda strany i jako soukromá osoba to může poslat,“ míní.

Ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) nechtěl Mackův krok příliš komentovat. „Je to jeho výzva,“ sdělil. Svoboda přitom není příznivcem totálního zákazu potratů. „Podle mne mravně jsou interrupce nepřijatelné, nicméně si myslím, že není správné řešení mít absolutní zákaz,“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků