Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Lukáš Táborský, Právo

Ministři schválili demisi, prezident na pátek pozval politiky k prvním jednáním

Ministři koaliční vlády ve čtvrtek schválili demisi, kterou odpoledne donese premiér Mirek Topolánek na Hrad prezidentovi Václavu Klausovi. Následně se rozjede kolotoč vyjednávání, v němž bude hrát hlava státu hlavní roli. Právě na Klausovi bude, koho pověří sestavením kabinetu. Na Hrad proto již v pátek vyrazí jednat první politici.

Prezident Václav Klaus Foto: Lukáš Táborský, Právo
Ministři schválili demisi, prezident na pátek pozval politiky k prvním jednáním

Jako prvního přijme Klaus v pátek od devíti hodin šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka. Hodinu poté se na jednání s hlavou státu vypraví předseda lidovců Jiří Čunek. Dá se předpokládat, že nastálou situaci budou chtít s prezidentem konzultovat i další. Kolotoč jednání se tak rozběhne naplno.

Ještě před čtvrteční Topolánkovou návštěvou se sejde kabinet. O vzniklé situaci se zřejmě po celý den bude debatovat ve Sněmovně, kde je čtvrtek tradičně vyhrazen poslaneckým interpelacím na premiéra a členy kabinetu. Navečer se sejde i výkonná rada ODS a bude o současné situaci jednat.

Topolánek ve středu řekl, že podle něj by nyní byly nejlepší předčasné volby. Řekl také, že za pádem vlády stojí právě Klaus spolu s pražským primátorem Pavlem Bémem. [celá zpráva]

Pražský primátor ve čtvrtek tuto premiérovu interpretaci důvodů pádu vlády odmítl a Topolánkovo vyjádření označil za zbabělé a infantilní. [celá zpráva]

Prezident zatím nic nenaznačil

Klaus zatím ani nenaznačil, kdo by měl být tím, kdo bude nový kabinet sestavovat. Jeho tajemník Ladislav Jakl ve středu v ČT naznačil, že to Topolánek nemusí být. [celá zpráva]

Premiér si ale myslí, že by Klaus měl pověřit právě jeho.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek by chtěl překlenovací úřednickou vládu, koho si představuje v jejím čele, ale odmítá prozradit.

Ten, koho Klaus pověří, sestaví nový kabinet a předstoupí s ním před Sněmovnu s žádostí o důvěru. Potřebovat bude 101 hlasů. V současné situaci ve Sněmovně, v níž se napříč politickým spektrem pohybuje několik přeběhlíků, ale nelze říci, které strany by se mohly na většině dohodnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků