Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Petr Horník, Právo

Ministr Vojtěch: VFN nám smlouvu s lobbistou Horáčkem zatajila

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) už několik měsíců údajně disponoval informacemi, že se ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dějí nestandardní věci. Smlouvu s lobbistou Tomášem Horáčkem ředitelka VFN Dana Jurásková ministerstvu zatajila. Ministr to řekl v rozhovoru pro deník Právo.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Petr Horník, Právo
Ministr Vojtěch: VFN nám smlouvu s lobbistou Horáčkem zatajila

Pane ministře, co vás vedlo k rozhodnutí odvolat ředitelku Juráskovou?

Už několik měsíců jsem disponoval informacemi, že některé věci nejsou v pořádku, když to řeknu kulantně. Ty informace nemohu specifikovat, ale je to několikaměsíční záležitost.

Navíc jsme provedli kontrolu veřejných zakázek ve VFN, která odhalila porušení rozpočtové kázně. Všichni vidíme, co se teď děje na Bulovce ve spojitosti se společností První chráněná dílna, kde nyní došlo k rozšíření obvinění kvůli další zakázce. Ohledně dění ve VFN budeme podávat trestní oznámení, je evidentní, že tam došlo k závažnému pochybení. Bylo to z mé strany velmi promyšlené rozhodnutí.

Mluvil jste s Juráskovou osobně, nechal jste si ty věci vysvětlit?

Byl to velmi stručný rozhovor. Řekl jsem jí, že na základě informací, které mám, ale i na základě výsledků kontroly ztratila mou důvěru a neumím si představit její další působení ve VFN. Řekla, že za svou prací si stojí a že si není žádného pochybení vědoma.

Říkáte, že máte závažné informace. Narážíte na to, že se mohla dopouštět trestné činnosti?

To ať šetří policie. Informace, které mám, nemohu zveřejňovat.

Myslíte, že podobná zjištění mohou vyplavat i v dalších nemocnicích?

Nevím. Nemocnice budeme dále kontrolovat a vyžádali jsme si přehled smluv spojených nejen s První chráněnou dílnou, ale i s dalšími firmami pana Horáčka. Zarážející je, že VFN nám jednu smlouvu s První chráněnou dílnou zatajila.

Šlo o zakázku na úklidové služby za 230 milionů. Žádali jsme všechny nemocnice o seznam smluv s firmami okolo pana Horáčka, VFN nám dala seznam, ale zrovna tato smlouva v něm chyběla, což je zvláštní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků