Hlavní obsah
 

Ministr se na happeningu oháněl bičem, rektory dostal na kolena

Studentské protesty v rámci týdne neklidu pokračují ve čtvrtek dalšími akcemi. V Praze před sídlem ministerstva školství se uskutečnil happening s názvem Krocení českých rektorů, další akce proběhnou i v ostatních univerzitních městech.

 
Ministr se na happeningu oháněl bičem, rektory dostal na kolena

Krocení rektorů mělo podle spolku Věda žije!, který se připojil ke studentským protestům proti návrhům reforem vysokých škol, ukázat, kam by vedlo ministrem prosazované manažerské řízení škol. Před ministerstvem proto mladí vědci předvedli scénku "rektoři na koberečku" ministerstva šikany, mučení a týrání (MŠMT). Změny podle kritiků omezí akademické svobody.

Happening před ministerstvem školství

Foto: Petr Hloušek, Právo

Do značné míry improvizovaný výstup, jemuž přihlíželo zhruba 20 lidí, představil trojici rektorů (Karel IV., T. G. Masaryk a František Palacký). Ti odkazovali na největší tuzemské univerzity, které zlovolný ministr s pendrekem a bičem dostal na kolena.

Happening před ministerstvem školství

Foto: Petr Hloušek, Právo

Výstup připomněl i některé z hojně citovaných výroků, které v souvislosti se studentskými protesty a reformou zazněly.

Demonstrace studentů proti reformě VŠ

Foto: Petr Hloušek, Právo

Badatelé, kteří happening zorganizovali,  se obávají, že po univerzitách by byla na řadě Akademie věd. Proti reformám ve středu v celé ČR demonstrovaly tisíce lidí. V Praze se demonstranti vydali na pochod k úřadu vlády, do něhož se podle odhadu zapojilo až 10 000 lidí. [celá zpráva]

Pochod studentů v Ostravě

Foto: Denisa Telaříková, Právo

Premiér je připraven se studenty i akademiky jednat. Ve středu k setkání nedošlo zejména proto, že kabinet zasedal a ministři byli podle Petra Nečase v práci. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků