Hlavní obsah
Ministr dopravy Gustáv Slamečka. Foto: Petr Horník, Právo

Ministr pokáral úředníka za narozeninovou party za statisíce

Soukromá oslava výkonného ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michala Haly, která jej podle odhadů přišla na několik stovek tisíc korun, neušla pozornosti ministra dopravy Gustáva Slamečky. Ten státního úředníka, který zodpovídá za rozdělování státních peněz soukromým firmám, za opulentní party pokáral. Akce se účastnili i zástupci stavebních firem.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka. Foto: Petr Horník, Právo
Ministr pokáral úředníka za narozeninovou party za statisíce

Slamečka si prý prověřil, zda narozeniny nešly na vrub státního rozpočtu či zda je neplatily osoby, které jsou v obchodním vztahu s ŘSD. "Podle předložených dokladů, které jsem si od ředitele Haly vyžádal, jsem nezjistil ani jednu shora uvedenou skutečnost," uvedl Slamečka. Hala prý doložil, že část nákladů si hradil sám a část zaplatili jeho přátelé.

Za Halu se postavil i jeho přímý nadřízený, ředitel ŘSD Alfred Brunclík. Podle něj šlo o čistě soukromou záležitost, zaměřenou na prezentaci Halovy vlastní hudební tvorby. Hala má v branži kvůli svému uměleckému vzdělání přezdívku Houslista. "Nehodlám vůči postupu Michala Haly podnikat žádné kroky," uvedl Brunclík.

Podle šéfa ŘSD nešlo o střet zájmů

Oslava třicetin, spojená se sbírkou pro Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí ČR, se uskutečnila v prostorách pražské Občanské plovárny, která se nachází v bezprostředním sousedství úřadu vlády. "Byli tam všichni, kdo ve stavebním byznysu něco znamenají, také různí lobbisté. Dohromady několik set lidí. Hudba hrála ze tří pódií," uvedl jeden z účastníků narozeninových oslav pro týdeník Ekonom, který o kauze spolu s Českou televizí informoval.

Také Brunclík přiznává, že na oslavě byla řada zástupců stavebních firem, kterým ŘSD rozděluje zakázky. Ročně ŘSD vydá až 50 miliard Kč. Podle Brunclíka však nelze hovořit o střetu zájmů, neboť zastoupení firem bylo "průřezové a nikoliv selektivní".

Hala byl v minulosti místopředsedou Mladých sociálních demokratů. V roce 2000 byl mluvčím ministerstva dopravy za ministra Jaromíra Schlinga. Po čase přesídlil na ŘSD, kde byl ředitelem vnitřních věcí. V roce 2007, kdy byl krátce pověřen řízením ŘSD, připravil novou organizační strukturu, včetně vytvoření funkce výkonného ředitele.

Záliba v rallye

V pondělním pořadu České televize Reportéři ČT se také objevila informace, že kromě hudby je dalším Halovým koníčkem automobilové závodění. Před třemi lety závodil pod pseudonymem ve voze sponzorovaném stavební firmou Edikt. Tato firma podle ČT v následujících letech získala od ŘSD skoro 30 zakázek ve stamiliónové hodnotě.

"Celé to je jednoznačně porušení všech základních etických předpokladů pro fungování státního úředníka. Ten člověk by měl okamžitě odstoupit,“ řekl k Halovu závodění ředitel organizace Transparency International David Ondračka. [celá zpráva]

Slamečka si k této věci údajně vyžádal vysvětlení. "Pokud bych v uvedených záležitostech dospěl k novým zjištěním, pak provedu příslušná opatření," uvedl ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků