Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Ministerstvo školství mělo zmatek v účetnictví, nesrovnalosti jdou do miliard

Ministerstvo školství loni mělo ve svém hospodaření nesrovnalosti v účetnictví. Podle šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je výše nesrovnalostí vyčíslitelná částkou 5,7 miliardy korun. NKÚ ve zprávě, kterou zveřejnil ve středu, konstatuje, že zmatky v účetnictví byly dány patrně zaváděním nových účetních pravidel.

Foto: Profimedia.cz
Ministerstvo školství mělo zmatek v účetnictví, nesrovnalosti jdou do miliard

"Ministerstvo školství nevedlo v roce 2010 průkazné účetnictví," konstatoval úřad. Největší pochybení se týkalo návratné finanční výpomoci Masarykově univerzitě v Brně, které ministerstvo v letech 2006 až 2010 poskytlo na stavbu kampusu v Bohunicích 1,7 miliardy. Tuto položku ale ministerstvo v účetnictví vykázalo chybně.

NKÚ také zjistil, že na účtu dlouhodobých podmíněných závazků k prostředkům EU ministerstvo vykazovalo částku o 3,5 miliardy vyšší, než odpovídala skutečnosti.

Za nejasná pravidla účetnictví resort nemůže

NKÚ ale upozornil, že některá nová ustanovení ohledně účetnictví mohly úřady v minulém roce jen těžko uplatnit. "Nejednoznačnosti a nejasnosti aplikace právních předpisů v oblasti účetnictví organizačních složek státu v roce 2010 nemohou být vyčítány ministerstvu školství," dodal Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě.

Výdaje ministerstva loni tvořily téměř 124 miliard, příjmy pak 1,3 miliardy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků