Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministerstvo průmyslu nyní dotace Agrofertu nevyplácí, tvrdí ministr

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) resort od účinnosti zákona o střetu zájmů schválil jediný projekt pro společnost Agrofert. K proplacení podle něj zatím nedošlo. Ministr to uvedl v rámci čtvrtečních interpelací.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Foto: Jan Handrejch, Právo
Ministerstvo průmyslu nyní dotace Agrofertu nevyplácí, tvrdí ministr

„Neproplácí se už od prosince minulého roku. Tvrzení, že se proplácí, není pravdivé,” řekl Havlíček na dotazy Věry Kovářové (STAN) a Martina Jiránka (Piráti). Schválený projekt skupiny je podle něho v hodnotě do 50 milionů korun. Žádost o platbu by podle ministra mohla přijít příští rok, ministerstvo by ji posoudilo a projekt by byl pozastaven.

Havlíček podotkl, že ministerstvo vyplácí peníze až následně. Pro platbu jsou podstatné skutečnosti z doby žádosti a schválení projektu. Nyní ministerstvo vyplácí podle Havlíčka zhruba tři roky staré projekty. Z jeho vyjádření vyplynulo, že poslední peníze skupině Agrofert ministerstvo poslalo loni prosinci, přičemž se jednalo o projekt schválený v době před účinnosti zákona o střetu zájmů.

„Nelze plošně přestat proplácet případné žádosti o platbu, aniž by nedošlo k individuálnímu posouzení v každém jednotlivém případě,” zdůraznil Havlíček. K plošnému zastavení plateb by ministerstvo mohlo přistoupit potom, co by zjistilo větší množství individuálních chyb.

K preventivní stopce přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co do Česka dorazily předběžné závěry auditů Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů v souvislosti s holdingem Agrofert je. Babiš v souvislosti se zákonem o střetu zájmů vložil skupinu do svěřenských fondů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků