Hlavní obsah
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Foto: Milan Malíček, Právo

Ministerstvo chce na odpověď na audit o Babišově střetu zájmů více času

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se rozhodlo požádat Evropskou komisi o prodloužení 30denní lhůty na odpověď na auditní zprávu o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). V pátek to uvedla Česká televize.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Foto: Milan Malíček, Právo
Ministerstvo chce na odpověď na audit o Babišově střetu zájmů více času

Standardně Evropská komise dává na odpověď dvouměsíční termín a není jasné, proč nyní došlo k jeho zkrácení.

„S ohledem na složitost a komplexnost auditu a na základě žádosti některých spolupracujících subjektů ministerstvo požádá o prodloužení lhůty,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí resortu Vilém Frček.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) pro Novinky upřesnila, že o prodloužení lhůty požádaly některé subjekty, které připravují podklady pro odpověď. „Ministerstvo je koordinátor odpovědi, nikoli její tvůrce,“ uvedla Dostálová s tím, že resort požadavek subjektů zprostředkovává vůči Evropské komisi.

„V srpnu jsou v EK prázdniny a není důvod, aby to tam leželo,“ dodala ministryně.

Minulý týden ale Dostálová řekla, že kratší termín nepředstavuje žádný problém, neboť úředníci na odpovědi pracovali na základě původního anglického textu, který česká strana dostala už dříve, a nebylo proto nutné čekat na oficiální český překlad.

Česká odpověď bude zahrnuta do finálního auditu

Auditní zpráva, na kterou bude odpovídat ministerstvo pro místní rozvoj, se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu.

Kromě toho zkoumali auditoři Evropské komise také zemědělské dotace pro Agrofert. Český překlad této auditní zprávy dostalo ministerstvo zemědělství na konci června. Na odpověď v tomto případě dostalo Česko tři měsíce, obvyklá dvouměsíční lhůta je prodloužena kvůli srpnovým unijním prázdninám.

Na základě české reakce vypracuje Evropská komise do tří měsíců konečnou podobu auditní zprávy.

Podle návrhu auditní zprávy má Babiš nadále vliv v holdingu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš v minulosti odmítl, že by hrozilo vracení peněz. Odmítá i to, že by byl ve střetu zájmů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků