Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Mrznoucí déšť pokryje Česko ledovkou, varovali meteorologové

S výjimkou jihozápadu země se v Česku může ve středu tvořit při mrznoucím dešti ledovka. Na jihu a západě Moravy a v severních a východních Čechách může být i silná a může působit problémy při chůzi, v dopravě a energetice. Hasiči zase kvůli očekávanému oteplování v příštích dnech varují před padajícím sněhem ze střech.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Mrznoucí déšť pokryje Česko ledovkou, varovali meteorologové

O hrozbě ledovky informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), podle kterého může ledovka vznikat zejména ráno.

Meteorologové uvedli, že pršet má v noci na středu a ve středu dopoledne, přičemž na podchlazeném povrchu bude déšť namrzat a tvořit ledovku. V severovýchodní polovině území pak mrznoucí déšť většinou přejde v déšť se sněhem nebo mokrý sníh a během dne budou srážky od západu ustávat.

Před silnou ledovkou meteorologové varují zejména v částech Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Pardubického a Zlínského kraje a Vysočiny a v celém Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Tamní obyvatelé by s ní měli počítat od půlnoci na středu do středečního poledne. Hrozí při ní nebezpečí úrazů při chůzi, vysoká nehodovost a možné výpadky v dodávce elektřiny nebo zdravotnických služeb, uvedli meteorologové. Doporučili, aby lidé omezili vycházení ven a jízdy autem jen na nezbytné případy.

„V úterý i v dalších dnech bude docházet k odtávání sněhu, na mokrých površích se bude při poklesu teplot pod nula stupňů opakovaně tvořit náledí a zmrazky. Hrozí také pády sněhu a rampouchů ze střech,” doplnili k očekávanému počasí meteorologové.

Pozor na padající sníh

To potvrzuje i pražský magistrát a hasiči, kteří nabádají k obezřetnosti. „Apelujeme na vlastníky budov a na všechny chodce, aby v tomto byli obezřetní a nebezpečí padajícího sněhu nepodceňovali,” uvedl primátorův náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka dodal, že hasiči odklízejí sníh pouze ze střech státních či městských budov a škol. V uplynulých deseti dnech měli podle Kavky takových výjezdů asi třicet. Obecně mají povinnost odklízet tající sníh ze střech vlastníci budov. Ty magistrát vyzval, aby stav sněhu kontrolovali, a předešli tak při případném pádu zraněním procházejících lidí či škodám na zaparkovaných autech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků